A George Floyd halálát okozó rendőri túlkapás után indult rasszizmus-ellenes tüntetéseken a békés többség, a fosztogató kisebbség, és a rendőrökkel néhol összecsapó csoportok mellett egy új, szomorú elemmel bővült a demonstrációk palettája: az újságírókat érő erőszakkal.
A zavargássá fajult amerikai tüntetéseknek sikerült elérniük azt a bravúrt, hogy nagyjából három hónap után leszorították a címlapokról a koronavírussal kapcsolatos híreket. A helyszínen dolgozó újságírók pedig a látható példák alapján konkrét veszélynek vannak kitéve, de a videón/képeken megörökített esetek a számok alapján csak a jéghegy csúcsát jelentik.
Május végén mi is beszámoltunk róla, hogy a Minneapolisból tudósító CNN-es Omar Jimenezt élő adásban bilincselték meg. Néhány kollégájához képest még olcsón megúszta, sérülés nélkül, de az üzenetérték erős: a videó alapján Jimenez és stábja együttműködő volt, mégis bilincs került a riporterre, pedig, ahogy a rendőrök, ő is csak a munkáját végezte a helyszínen: nem tüntetni ment, hanem dolgozni. Az esetnek különösen negatív akusztikát adott, hogy egy fekete férfi halála után kirobbant zavargáson sikerült megbilincselni egy fekete újságírót.
Élő adásban bilincselték meg a tüntetésről tudósító CNN-est
A rendőri erőszak elleni tüntetésről tudósított a CNN-nek Omar Jimenez és csapata Minneapolisban, amikor letartóztatták őket. Állítólag az okozta a problémát, hogy a hatóságok felszólítására sem mentek el a rendőrsorfaltól. A videó szerint Jimenez inkább együttműködő volt és jelezte, hogy odébbállnak, a stáb egyik tagja azzal védekezett, hogy csak a munkájukat végzik.
Ez viszont még nem is a legrosszabb, ami történt az utcákon. Adolfo Guzman-Lopezt gumilövedékkel lőtték nyakon, miközben egy kaliforniai rádiónak tudósított:
I just got hit by a rubber bullet near the bottom of my throat. I had just interviewed a man with my phone at 3rd and Pine and a police officer aimed and shot me in the throat, I saw the bullet bounce onto the street @LAist @kpcc OK, that’s one way to stop me, for a while pic.twitter.com/9C2u5KmscG
— Adolfo Guzman-Lopez (@AGuzmanLopez) June 1, 2020
A Chanel 7 News operatőrét látszólag ártalmatlan szituációban gyomron csapták egy pajzzsal, ebből kisebb diplomáciai ügy is lett, miután Ausztrália nyomozást követel:
{"preview_thumbnail":"/sites/default/files/styles/video_embed_wysiwyg_preview/public/video_thumbnails/jBPJNohU7xE.jpg?itok=qCIVJZPA","video_url":"https://www.youtube.com/watch?v=jBPJNohU7xE&feature=emb_title","settings":{"responsive":1,"width":"854","height":"480","autoplay":0},"settings_summary":["Beágyazott videó (Alkalmazkodó)."]}
Linda Tirado, szabadúszó fotóújságíró Minneapolisban szenvedett súlyos szemsérülést:
Hey folks, took a tracer found to the face (I think, given my backpack) and am headed into surgery to see if we can save my left eye
— Linda Tirado (@KillerMartinis) May 30, 2020
Am wisely not gonna be on Twitter while I’m on morphine
Stay safe folks pic.twitter.com/apZOyGrcBO
Egy lousville-i riportert és stábját élő adásban vette célba egy rendőr borslövedékekkel:
2018-ban és 2019-ben összesen nem tartottak nyilván ennyi esetet a sajtó munkatársai ellen.
Az ENSZ emberi jogi főbiztosa, Michelle Bachelet is megszólalt az ügyben, példátlannak nevezve az újságírók elleni agresszív eseteket, amelyek annak ellenére történtek, hogy a tudósítók viselték a sajtó számára előírt megkülönböztető feliratokat.
Az Amerikai Polgári Szabadságjogok Uniója civil szervezet a minnesotai bíróságon csoportos keresettel követeli „az újságírókat megcélzó alkotmányellenes viselkedés” leállítását, de más tagállamokban is polgári peres eljárások indulhatnak.
A hiteltelenítés eredménye?
Donald Trump évek óta dolgozik azon, hogy az újságírókat az igazságot kereső és bemutató szereplők oldaláról a politikai aktorok közé tolja, ha valami nem tetszik neki, azt kamuhírnek nevezi, sőt, komplett médiumokra hivatkozik fake news gyárakként.
Az elmúlt időszakban látható jelenetek alapján a sajtó hitelének folyamatos, elnöki szintű rombolása még egy nem diktatórikus államban is oda vezethet, hogy a helyszíneken dolgozó újságírók a megkülönböztető jelzéseik ellenére kikerülnek a "védett" kategóriából, és egyszerű demonstrálóként kezeli őket a tüntető tömeg bizonyos része és maguk a rendőrök is. A kérdés már csak az, hogy ez a folyamat még visszafordítható-e?