Egyeztetésre hívta a pedagógus sztrájkbizottság képviselőit november 7-re a közoktatásért felelős államtitkár - jelentette be a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) ügyvivője csütörtökön sajtótájékoztatón Budapesten.
Az erről szóló levelet a vasárnapi budapesti diákdemonstrációt követően kapták Maruzsa Zoltántól
- közölte Nagy Erzsébet.
A sajtótájékoztatót azt megelőzően tartották, hogy Budapesten élőláncot alakítottak diákok, szülők, pedagógusok és támogatóik az Egységes Diákfont kezdeményezésére.
Az ügyvivő elmondta:
Nagy Erzsébet arról is beszámolt, hogy
november 18-ra újra országos sztrájkot hirdettek, illetve november 2-án a közoktatás helyzetéről szóló vitanapot tartanak az Országgyűlésben.
Gosztonyi Gábor, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) alelnöke közöle, hogy november 22-én, a magyar közoktatás napján demokráciaórákat tartanak az iskolákban a diákoknak, november 26-án pedig "nemzeti konzultációra" várnak mindenkit a nemzet főterére, a budapesti Kossuth térre.
Pirint Gergő, az élőláncot kezdeményező Egységes Diákfront képviselője hangsúlyozta, hogy
nyolc városban szerveztek összesen 61 demonstrációt az oktatás szabadságáért.
Törley Katalin, a Tanítanék Mozgalom alapítója azt kifogásolta, hogy miközben már két hónapja zajlanak a tüntetések az oktatás szabadságért, a közoktatásért felelős miniszter, Pintér Sándor egy szót sem szól, és szintén hallgat Orbán Viktor miniszterelnök.
Amíg nem érnek el eredményt, nem hagyják abba a tiltakozást - tette hozzá Törley Katalin.
Országos szolidaritási sztrájkra szólította fel az embereket a sajtótájékoztatón Molnár Áron, a noÁr Mozgalom alapítója. Az oktatás helyzete, a diákok jövője nem jobb- vagy baloldal, nem főváros vagy vidék, nem liberális vagy konzervatív gondolkodás kérdése, hanem közös nemzeti ügyünk - hangoztatta.
Azt mondta, hogy az egyre terebélyesedő tömeg már nemcsak az oktatás ügye mellett áll ki, hanem az egészségügyért, a szociális szféráért és minden társadalmi csoportért, amelyet ez a kormány cserben hagyott.
Ezért az ellenállást ki kell terjeszteni a többi szakszervezetre, szolidaritást kell vállalniuk az állampolgároknak, és országos szolidaritási sztrájkot, polgári engedetlenséget kell vállalnunk - mondta Molnár Áron, hozzátéve, ez nem pártpolitika.
Az élőlánc a Margit híd - Nyugati tér - Király utca - Blaha Lujza tér - Üllői út - Petőfi híd - Móricz Zsigmond körtér - Villányi út (Alsóhegy utca) - Margit híd (budai hídfő) útvonalon jött létre.
Ezzel egy időben a Margit hidat fellobogózták a pedagógusok melletti kiállás jelképeivel, a PDSZ és a PSZ zászlóival, valamint a mozgalom jelképévé vált, körbe zárt felkiáltó jelet ábrázoló lobogókkal.