A Pam névre keresztelt vihar szombatra virradóra csapott le az Ausztráliától északkeletre fekvő Vanuatura. Az ötös, azaz legmagasabb fokozatú ciklon idején a széllökések sebessége meghaladta az óránkénti 200 kilométert, néhol 340 kilométeres széllökéseket mértek. Nyolcméteres hullámokat korbácsolt fel a vihar, árvizeket okozva, teljesen víz alá került a főváros, Port Villa.
Vanuatu állam 267 ezres lakossága 65 szigeten szétszórva él. Műholdfelvételekből ítélve a hurrikán végigsöpört gyakorlatilag a szigetország egész területén.
Mivel mindeddig, másfél nappal a természeti csapás után sem sikerült kapcsolatot teremteni a főváros Port Vila és a távolabbi szigetek között, a károk felmérése és az áldozatok számának összesítése komoly nehézségekbe ütközik. A hatóságok nyolc ember halálát erősítették meg a fővárosban, de egyes hírek szerint egyedül a szigetország északkeleti, Penama tartományában legkevesebb 44-en vesztették életüket, az óriáshullámok egész falvakat sodortak el.
A kormány azt közölte vasárnap, hogy a szigetcsoport lakóinak 45 százalékát súlyosan érintette a trópusi ciklon. Baldwin Londsdale elnök úgy fogalmazott, hogy a hurrikán okozta károk a "legsúlyosabbak" lesznek a távolabbi szigeteken, a fővárosban pedig az épületek többsége károkat szenvedett vagy megsemmisült.
A helyszínre érkező segélyszervezetek megdöbbentő pusztításról számoltak be, földdel egyenlővé tett falvakról, törmelékké zúzott házakról, gyökerestül kitépett fákról, járhatatlanná vált utakról szólnak a jelentéseik. Az Oxfam nemzetközi segélyszervezet szerint a fővárosban az épületek 90 százalékában keletkeztek károk.
Paolo Malatu, a katasztrófavédelmi hivatal vezetője közölte, hogy a távolabb eső szigeteken helikopterekből, kisrepülőgépekből és katonai repülőgépekből mérik fel a károkat, majd hajókat küldenek a helyszínre.
Julie Bishop ausztrál miniszterelnök bejelentette vasárnap, hogy kormánya segítséget fog nyújtani Vanuatunak, "indulásnak" ötmillió ausztrál dolláros (3,8 millió amerikai dollár) segélyhez juttatja a szigetország lakóit a segélyt nyújtó nem kormányzati ausztrál szervezeteken, a vöröskereszten és az ENSZ partnerszervezetein keresztül, ötezer embernek küld élelmiszer- és egészségügyi csomagokat, illetve ideiglenes szálláshelyekhez szükséges alkalmatosságokat, orvos- és kutatócsoportokat, katasztrófavédelmi szakembereket küld a szigetországba.
Az első, segélyt szállító ausztrál katonai repülőgép már megérkezett vasárnap este a főváros repülőterére, ahonnan előzőleg eltakarították a szél által összehordott szemetet és törmeléket. Segítséget ígért a bajba jutott szigetországnak Új-Zéland, Franciaország és Nagy-Britannia is.