Bár önmagában nem meglepő, hogy egy kormány B, C és D tervekkel is készül egy gazdasági-politikai krízisre, a Telex értesülései szerint Magyarország olyan terveket készített, melyek szerint vezetékkel érhetné el az észak-olasz, lengyel és litván LNG- (cseppfolyósított földgáz) terminálokat, illetve a kormány több erőmű további élettartam-hosszítását is vizsgálja.
A lap információi szerint ezeket a lehetőségeket is tartalmazzák azok az anyagok, amelyeket a kormány a legnagyobb titokban meg is tárgyalt az orosz energiaforrásokról való leválás ügyében.
A cikkben azt írják, a téma fő felelőse az Innovációs és Technológiai Minisztérium, és döntés semmiről nem született, egyelőre csak tárgyalásokat folytattak a lehetőségekről.
Az ugyanakkor az elmúlt évtizedek energiapolitikája után kimondható, hogy az orosz függőséget rövid távon nem lehet felszámolni.
Úgy tudni, a kormány továbbra sem akar számolni Paks 2. lefújásával, noha erre már az orosz fél részéről is érkeztek jelzések, és a nyugati technikai részvétel miatt ezt a projektet is elkaszálhatják az európai szankciók. Márpedig energiára egyre nagyobb szükség lesz, főleg akkor ha esetleg elektromos árammal kívánunk kiváltani más energiahordozókat.
Ezzel párhuzamosan rámutattak: az energiahatékonysági intézkedések, a villamosítás, a megújuló energiaforrások és a rugalmassági megoldások kombinációja olcsóbb, tisztább és rugalmasabb utat biztosít a kontinens orosz gáztól való leállításához 2025-re.
Egyébként Moszkva az olajból, gázból és szénből származó összes bevétele 71 százalékát az EU-nak köszönhette a háború kitörése után is – mutatott rá a cikkben egy tanulmány.