Az energiaválságot enyhítő intézkedéseket javasoltak a kormánynak

Az energiaválságot enyhítő intézkedéseket javasoltak a kormánynak

A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) javaslatcsomagot állított össze. Kérdés, vajon fontolóra veszik-e az ötleteket.

A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) azt javasolja a kormánynak, hogy terjessze ki a vállalati rezsitámogatást, fokozza az energetikai beruházások támogatását, vizsgálja felül az árképzést és indítsa újra az operatív tanácskozásokat az energiaválság hatásainak enyhítésére - tájékoztatta a VOSZ a cégekkel történt egyeztetések alapján összeállított javaslatcsomagjáról pénteken az MTI-t.

A közlemény szerint a szövetség arra kérte a kormányt, hogy tegyék szektorsemlegessé a vállalati rezsitámogatást; minden energiaintenzív cég kapja meg a rezsitámogatást. Az energiaintenzív feldolgozóipari cégek számára bejelentett programot a VOSZ maximálisan támogatja - jelezték.

A VOSZ továbbá arra tett javaslatot, hogy

a cégek energiaár-terhelése ne haladja meg a 2021-es energiaköltségük háromszorosát.

Energiaár-plafon bevezetését kérték, amely összhangban áll a régiós energiaár-szintekkel, illetve a rendszerhasználati díjak 3,5 százalék körüli áremelésének mérsékelését vetették fel. A cégek képviselője szerint az energiaár-képzés teljes körű felülvizsgálatára lenne szükség.

A szövetség szerint indokolt lenne a megújuló energia-beruházások engedélyezési eljárásainak azonnali gyorsítása, az áram-átvételi korlát (50 kilowatt) eltörlése a napelemes céges kis-erőműveknél. Ezen felül az energiarendszer hálózati infrastruktúrájának modernizálását, transzformátor-körzetek fejlesztését, akkumulátortelepek és egyéb tárolókapacitások létrehozását kérték.

Javasolták továbbá közös energiaberuházások támogatását, visszatérítendő és vissza nem térítendő források biztosítását egész kistérségeket érintően, továbbá közösségi napelemparkok létrehozását.

A dolgozói cafetériába be kellene építeni egy "Energia-zsebet", vagy "Rezsi-zsebet", amellyel a munkáltató adómentesen támogathatja a munkavállalóját

- írták a javaslatok között.

A VOSZ végül arra kérte a döntéshozókat, hogy a járvány alatti operatív testületet indítsa újra, a testület ugyanis gyors információáramlást tud biztosítani a kormányzat és a versenygazdaság szereplői között.

Ahogy a járvány felgyorsította a cégek digitalizációját, úgy az energiaválság felgyorsíthatja az átállást egy modernebb energiagazdálkodásra, amely egyben a fenntarthatóság és zöld gazdaság irányába is komoly lépéseket jelenthet. Ezek egy részéről már döntöttek, sőt, a Széchenyi Kártya Programban már el is indultak projektek - összegezte a VOSZ.

Felhívták a figyelmet arra is, hogy a válság az egész magyar gazdaságot érinti, és azt a koronavírus-válságnál is erősebben rázza meg. Szerintük gyors, határozott és átfogó állami beavatkozásokra van szükség ahhoz, hogy el lehessen kerülni a tömeges cégbezárásokat és munkahelyek százezreinek megszűnését.