Heil Zoltánné a barátnője tanácsára töltötte ki a mobiltelefonos tesztet, amelynek eredményeként az egyébként nemdohányzó beteg azt a tanácsot kapta, hogy a családjában előfordult daganatos betegségek gyakorisága miatti magas rizikófaktor okán mielőbb jelentkezzen egy szakorvosnál - áll a PTE-nek az MTI-hez eljuttatott közleményében.
A vizsgálaton kiderült, hogy kisméretű rákos daganat van a tüdejében, ezért azonnal megoperálták, a korai stádiumnak köszönhetően a tüdeje beteg részét endoszkópos eljárással el tudták távolítani - idézte az intézmény Szántó Zalán orvost, egyetemi adjunktust, aki hozzátette: a nőnek összességében nagyon jók a túlélési esélyei.
A PTE korábban arról tájékoztatott, hogy az egyetem klinikai központjának mellkassebészeti osztályán, valamint bioanalitikai intézetében dolgozó szakemberek egyedülálló applikációja segíthet abban, hogy a daganatot már korai stádiumban felismerjék. Az E-szűrő nevű, Androidra és iOS operációs rendszerre létrehozott, tavaly november óta elérhető ingyenes alkalmazásnak köszönhetően egy rövid kérdőív kitöltésével bárki felmérheti, mennyire veszélyeztetett a betegség szempontjából.
Sőt, az alkalmazás képes tíz és húsz évre előre megjósolni a várható állapotot, például azt, hogy egy ma húsz éves nő melyik rizikócsoportba tartozhat harminc vagy negyven éves korában - közölték.
Hozzátették, hogy a program a cellainformációk alapján rögzíti a kitöltés helyszínét és a teszt végén megmutatja a legközelebbi szűrőközpont címét.
Hangsúlyozták: a mobil szűrőprogramnak azért van nagy jelentősége, mert Magyarországon a tüdőrák a vezető daganatos halálok, százezer lakosra évente több mint száz eset jut. Az előrehaladott tüdőrák ötéves túlélési esélye öt százalék, de korai stádiumban akár kilencven százalékos is lehet.
A tüdőrákos betegeknek mindössze tíz-tizenöt százaléka operálható meg, a többiek túl későn, akkor jelentkeznek, amikor a kór már előrehaladott állapotban van - közölte korábban a PTE.