ENSZ: a horvát külügyér bejelentkezett a főtitkári posztért

Az íratlan szabályok szerint most Kelet-Közép-Európából választanak főtitkárt.

Vesna Pusic a The Independent on Sunday című liberális vasárnapi brit lapnak adott interjúban jelentette be e szándékát.
 
A jelenlegi főtitkár, a dél-koreai Ban Ki Mun megbízatása jövő év decemberében lejár.
 
A brit lap online kiadásában megjelent írás szerint a 62 esztendős horvát politikusnak "elvben tisztes esélye van" arra, hogy megválasztják az ENSZ főtitkárává. A "regionális körforgás nem hivatalos gyakorlata" ugyanis arra vall, hogy ezúttal Kelet-Európából kellene főtitkárt választani, mindemellett erősödik a támogatottsága annak is, hogy most első ízben női vezető kerüljön az ENSZ élére.
 
Vesna Pusic az interjúban kijelentette: véleménye szerint a jelölteknek - szintén most először - nyilvános vitán kellene részt venniük. "Az emberekben van egy olyan érzés, hogy nem is ismerik az ENSZ-t, hogy az valami nagyon elvont (intézmény) valahol New Yorkban, és válságok idején egyszer csak kéksisakosok hajtanak keresztül az országukon" - fogalmazott a horvát külügyminiszter.
 
Hozzátette: a főtitkárjelöltek nyilvános vitája elfogadhatóbbá és ismertebbé tehetné a világszervezetet a nagyközönség számára.
 
Vesna Pusic szerint a Horvátország által megtett út a nacionalista önkényuralmi rendszertől az EU-tagságig, valamint a Szlovéniával folytatott határviták békés lezárása modellként szolgálhat a válságrendezésre. "Mindezt a tapasztalatot hasznosíthatjuk Afrikában, Ázsiában és Latin-Amerikában a veszélyes, érzelmi jelképiségekre épülő politikai folyamatokkal szemben" - mondta a brit lapnak a horvát politikus.
 
A The Independent on Sunday szerint ha az ENSZ mégsem Kelet-Európából választ új főtitkárt, akkor Helen Clark volt új-zélandi miniszterelnöknek, az ENSZ Fejlesztési Programja (UNDP) jelenlegi vezetőjének vannak "kitűnő referenciái" - írta az MTI.
 
Sokan korábban úgy vélték, hogy Áder János államfő hirtelen kizöldülése mögött is az ENSZ-főtitkári tisztsége húzodik meg, és ezt a gyanút csak tovább erősítette, hogy az egykori ENSZ-nagykövetet, Kőrösi Csabát is pozícióhoz jutatta a Köztársasági Hivatalban...