Az olasz külügyminiszterrel tartott sajtótájékoztatón Ban Ki Mun biztatónak nevezte a különböző líbiai frakciók között március elején Marokkóban folytatott tárgyalásokat. Az ENSZ főtitkára kijelentette, reméli, hogy a líbiai felek minél gyorsabban megállapodnak és megszületik a líbiai nemzeti egységkormány. "Az idővel kell versenyt futni" - fogalmazott Ban Ki Mun. Hangsúlyozta, hogy az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezet egyre jobban megerősödik Líbiában. Hozzátette, hogy a diplomáciai-politikai megoldás az egyetlen járható út, mivel egy újabb fegyveres konfliktus kirobbanása a közel-keleti térségben "csak rosszabbítaná a helyzetet".
Líbiában jelenleg két kormány és két parlament működik, a nemzetközi közösség által elismert miniszterelnök, Abdalláh asz-Száni arra kényszerül, hogy az ország keleti részén egy csonka államot irányítson, mióta a Fadzsr Líbia (Líbia Hajnala) nevű iszlamista szövetség augusztusban elfoglalta Tripolit, és önhatalmúlag kormányt alakított. A két fél között a béketárgyalások ellenére továbbra is harcok folynak, miközben az ország nyugati részén egyre nagyobb befolyásra tesz szert az Iszlám Állam (IÁ) helyi ága. A dzsihadisták az utóbbi hetekben egyre hevesebb támadásokat hajtottak végre, elsősorban olajipari létesítmények ellen.
Az ENSZ főtitkára kitért az Észak-Afrikából Európa felé tartó illegális bevándorlás kérdésére is. Gátlástalan bűnözőknek nevezte az embereket a nyílt tengeren magára hagyó emberkereskedőket. Ban Ki Mun kijelentette: a migráció kezeléséhez az egész nemzetközi közösség együttműködésére szükség van. Az ENSZ főtitkára köszönetet mondott Olaszországnak a bevándorlók befogadásáért.
Paolo Gentiloni úgy fogalmazott, kizárt, hogy a válság megoldása érdekében megállapodjanak az IÁ fegyveres csoportjaival. Az IÁ precedens nélküli bűncselekményeket követett el - mondta az olasz diplomácia vezetője. A politikus kijelentette, hogy Itália kész szerepet vállalni a líbiai válság megoldásában az ENSZ által hozott döntések keretében.
Paolo Gentiloni ezenkívül az ENSZ fellépését kérte az Indiában gyilkossággal vádolt és több mint három éve fogva tartott két olasz tengerészgyalogos szabadon engedése érdekében.
Ban Ki Munt Sergio Mattarella olasz államfő is fogadta, valamint Matteo Renzi olasz kormányfővel is találkozik.