"A Török Köztársaságnak módjában áll, és elszánta magát arra, hogy legyőzze a szeparatista terrorista szervezetet" - utalt Erdogan a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) elnevezésű kurd terrorszervezetre.
Két év tűzszünet után tavaly nyáron újultak ki a harcok a török hadsereg és a kurd fegyveresek között, a reményét is elpusztítva annak, hogy sikerrel záruljon a 2012-ben elindított békefolyamat, amely véget vethetett volna az elmúlt több mint három évtizedben 40 ezernél is több életet követelő konfliktusnak. A PKK-t Törökország, az Egyesült Államok és az Európai Unió is terrorszervezetnek minősíti.
Recep Tayyip Erdogan sajnálatát fejezte ki, hogy a harcokban 200 török katona, rendőr és civil is meghalt. December közepén a török haderő mintegy 10 ezer katonával, harckocsikkal és harci helikopterekkel indított nagyszabású támadást a kurdok lakta térségben, ahol gyakorlatilag háborús állapotok uralkodnak.
Közben a vadászgép lelövése miatt megromlott orosz-török viszony árnyékában, az "ellenségem ellensége a barátom" elve alapján lassan újraépülhet Moszkva és a kurdok hetvenes-nyolcvanas években virágzó barátsága. Lavror orosz külügyminiszter múlt héten "aktív segítséget" ígért a kurdoknak - igaz, egyelőre csak az Iszlám Állam ellen.