A Szent István-terem enteriőrjét a Nemzeti Hauszmann Terv részeként a Budavári Ingatlanfejlesztő és Üzemeltető Nonprofit Kft. által kiírt nyílt közbeszerzés eredményeként újítja fel a pécsi székhelyű lakástextil gyártó- és forgalmazó cégcsoport, amely 362 millió forintos ajánlatot tett a feladatra - olvasható az MTI-hez eljuttatott közleményükben.
A Szent István-terem a Hauszmann Alajos-féle palotaegyüttesben a palotát és a Rudolf trónörökös részére tervezett épületet összekötő nyaktagban helyezkedett el.
A kialakításában közreműködő magyar mesterek - Zsolnay Miklós, Thék Endre, Haas Fülöp és fia, Gelb M. - díjat is kaptak munkájukért az 1900-as párizsi világkiállításon.
A helyiség a II. világháborúban teljesen elpusztult, a terem fából készült falburkolata és mennyezetkiképzése megsemmisült. Az 1950-es évektől a terem helyén más alaprajzi beosztással kutatószoba, metszettár, dolgozószoba és tároló helyiség létesült a múzeum számára, valamint a délre néző homlokzatot is átépítették.
A belső rekonstrukciót segíti, hogy maradt fenn a falat burkoló textilből, valamint a Franciaországban szövetett függöny mintadarabjaiból is. A fent említett anyagoknak, és az eredeti Zsolnay-elemeknek is óriási jelentőségük van, hiszen hiába lennének meg az eredeti tervek, számos jó minőségű fotóval egyetemben, a pontos színeket nem lehetne reprodukálni.
A munka részeként november 28-án a budai Várban, 29-én az Iparművészeti Múzeumban kezdik meg az eredeti textilek vizsgálatát. A különleges technológiai eljárásokat - teljes szálmélységig végzett analízist és speciális textilszkennert - alkalmazva meghatározható az eredeti szín, anyagösszetétel és szövéstechnika is.