A következő kivégzés 2017 januárjában lesz: az 1993-ban elítélt Ronald Phillips-en hajtják végre, aki megerőszakolta és agyonverte élettársa hároméves kislányát.
A közlemény szerint évek óta nagyon nehéz beszerezni a méreginjekciót.
Ohio egyike a 31. amerikai szövetségi államnak, ahol érvényben van a halálbüntetés. 2014 óta nem hajtottak itt végre halálbüntetést, de 2016-ra 11 kivégzést terveztek.
Jaj, szenvednek
2014 januárjában Ohio elsőként használt midazolam nyugtató és hidromoron fájdalomcsillapító keverékét, Dennis McGuire kivégzéséhez, aki 1993-ban egy állapotos nőt erőszakolt és gyilkolt meg. A kivégzés 25 percig tartott, szemtanúk szerint az elítélt 15 percen át kapkodott levegő után.
Az Egyesült Államokban heves vita dúl a halálos ítéletek végrehajtásához használt injekcióról, több túladagolás fordult ugyanis elő, gyakran figyelmen kívül hagyják altatószerek iránti érzékenységet, illetve hibák történnek az adagok előkészítésekor.
Nem kapnak mérget
A büntetés-végrehajtó intézetek gyakran hiányt szenvednek a méreginjekcióban, a gyógyszergyártó cégek - főként az európaiak - nem hajlandóak ellátni őket a szükséges összetevőkkel.
Mintegy tíz napja Arkansas-ban nyolc kivégzést függesztettek fel. Az első két kivégzést október 21-re tervezték. Oklahomában 2014-ben egy elítélt több mint 40 percen át haldoklott a rosszul adagolt méreginjekció miatt. Egyre több elítélt fordul bírósághoz, és haladékot kér arra hivatkozva, hogy az újonnan alkalmazott méreginjekciók a törvény által tiltott szenvedést okozhatnak. Az Egyesült Államokban tavaly 20 éve a legalacsonyabb szinten volt a kivégzések száma.
Ohióban 1999 óta 53 elítéltet végeztek ki. Ebben a szövetségi államban hajtották végre az első kivégzést, amióta a legfelsőbb bíróság 1976-ban ismét engedélyezte a halálbüntetést. A szövetségi államban összesen 145 elítélt van halálsoron.