Ciprus ellenzése késlelteti a fehéroroszországi választási csalásért és a tüntetők elleni erőszakos fellépésért felelős személyek elleni európai uniós szankciók elfogadását - közölték csütörtökön brüsszeli források.
Névtelenséget kérő tisztségviselők beszámolói szerint a szigetország azt sürgette, hogy az EU először inkább határozzon szigorúbb szankciókról Törökország ellen, a Földközi-tenger keleti részén folyó illegális próbafúrások körüli vita miatt.
Az európai uniós szankciók bevezetése egyhangú döntést igényel a huszonhét tagállam részéről.
Sajtójelentések szerint még nem biztos, hogy a tagállami külügyminiszterek következő, szeptember 21-i találkozóján megoldást lehet találni a kérdésre, azonban az ugyancsak szeptember végén rendezendő EU-csúcson az állam- és kormányfők is tárgyalni fognak a Törökországgal egyre romló kapcsolatokról.
Az EU eddig két személyt helyezett büntetőintézkedések hatálya alá a Földközi-tenger keleti térségében végzett és jogellenesnek tartott török fúrási műveletekkel kapcsolatban.
Josep Borrell uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselő az augusztus közepén tartott rendkívüli külügyi tanács keretében az EU teljes szolidaritásáról biztosította Görögországot és Ciprust. Emellett felszólította Törökországot, hogy azonnal szüntesse be a helyzet elmérgesedését okozó, nyersanyag-kutatásra irányuló tevékenységét és kötelezze el magát a párbeszéd folytatása mellett.
(MTI)
Hivatalos: Az Európai Unió nem ismeri el a fehérorosz elnökválasztás eredményét
Lezajlott Berlinben az uniós tagállamok vezetőinek videokonferenciája, ami után Angela Merkel német kancellár bejelentette, az Európai Unió nem ismeri el a fehéroroszországi elnökválasztás eredményét. Merkel hozzátette, hogy a fehérorosz elnökválasztás sem tisztességes, sem szabad nem volt. Az EU a békés tüntetők mellett áll, és elítéli a minszki rezsim által a demonstrálókkal szemben alkalmazott erőszakot - jelentette ki a kancellár.