Az uniós tagállamok vezetői elfogadták a 2021 és 2027 közötti időszakra vonatkozó, hosszú távú uniós költségvetésről szóló és a koronavírus-járvány okozta gazdasági és társadalmi károk helyreállítását célzó pénzügyi csomagot - jelentette be Charles Michel, az Európai Tanács elnöke a pénteken kezdődött uniós csúcstalálkozót követően, keddi Twitter-üzenetében.
"Sikerült, Európa egységes, Európa erős. Ez az egyezség sorsfordító az unió történelmében és elindít minket a jövőbe vezető úton is"
- kezdte reggeli sajtótájékoztatóját a tanács elnöke.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke elmondta, hogy az unió bebizonyította, hogy képes időben, hatékonyan cselekedni, a végső megállapodás megérte a több mint 90 órányi nehéz tárgyalást. Hozzátette: "sajnálatos" hogy néhány terület, mint például az egészségügy, nem kap annyi támogatást, mint eredetileg tervezték. Kiemelte továbbá, hogy Európa a zöld célkitűzések és a digitalizáció fényében épül újjá.
"A tagállamok végre nem kormányközi megoldást választottak, hanem az Európai Bizottságot ruházták fel a helyreállítás végrehajtásával"
- hangsúlyozta.
Az elfogadott megállapodásban a tagállami vezetők megtartották a 2021-2027 közötti EU-s költségvetés 1074 milliárd eurós számait, a helyreállítási csomag összegeit azonban csökkentették. A 750 milliárd eurós gazdaságélénkítő alap esetében 390 milliárd euró vissza nem fizetendő támogatás, és a pénzpiacokról felvett 360 milliárd eurós kölcsön szerepel.
Ahogy korábban írtuk: Magyarország és Lengyelország hevesen tiltakozott a jogállamisági feltételek ellen, ez végül mint kiderült, úgy maradt bent a hétfőn kiszivárgott javaslatban, hogy a jogállamisági feltétel az Európai Unió pénzügyi érdekeinek védelmében aktiválható, megkülönböztetésmentesen kell működnie, elkülönülve a már létező eljárásoktól.
Balczó: A jövőben is a NER-oligarchák maradnak az uniós források fő kedvezményezettjei
Az uniós csúcson az ötödik nap reggelén, hosszú vajúdás után megszületett a kompromisszumos döntés a hétéves költségvetésről és a gazdasági helyreállítási csomagról. Ezek együttesen 1824 milliárd eurót tesznek ki. Nyilvánvaló, hogy az utóbbi elsődleges célja a déli államok megsegítése révén az euró stabilitásának biztosítása - írja közleményében Balczó Zoltán, a Jobbik korábbi EP-képviselője.
Orbán Viktor szerint Magyarország "megvédte nemzeti büszkeségét"
Magyarországnak és Lengyelországnak nemcsak komoly pénzösszegeket sikerült szereznie, hanem megvédte nemzeti büszkeségét az európai uniós csúcson - mondta Orbán Viktor miniszterelnök a keretköltségvetésről és a gazdasági mentőcsomagról szóló négynapos tárgyalások után, kedden Brüsszelben.
A Lengyelország brüsszeli uniós nagykövetségén Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnökkel tartott sajtótájékoztatóján a kormányfő azt mondta, a két országnak sikerült egyértelművé tennie: azok részéről, akik örökölték a jogállamiságot, elfogadhatatlan, hogy "kioktassák és kritizálják azokat a szabadságharcos népeket, amelyek nagyon nehéz időket éltek meg és sokat tettek a kommunista rezsim ellen."
A tanácskozás nemcsak fontos, hanem jó küzdelem volt Lengyelország oldalán - tette hozzá.
Kritikus lépéseket kell megtennie Orbán Viktornak
A további tanácskozások folytak Magyarország szerepéről is a közeljövőben. A német kancellár, Angela Merkel ígéretet tett arra, hogy az év végéig lezárják a 7-es cikkely szerinti eljárást. Merkel ugyanakkor kifejezte:
"Támogatni fogjuk Magyarországot, de kritikus lépéseket kell megtennie Orbán Viktornak."