„Magyarország a téma, a Magyar Kulturális Intézet a fő partner. Ugyanakkor látjuk a napi borzalmas képeket Magyarországról, a menekültek embertelen kezelését, és ez a magyar kormányzati politika… Mit csináljon az ember, mit tegyünk?” – kérdezi elfúló hangon Facebook-posztjában az esemény kapcsán America Vera-Zavala írónő, aki mellesleg a svéd Bal Párt (Vänsterpartiet), nyíltan kommunista nézeteket valló politikusa.
Channa Bankier, radikális baloldali festőnő, és zeneszerző nyomban meg is válaszolta a kínzó kérdést: ő
bojkottálni fog minden magyar témájú rendezvényt.
Ylva Lagercrantz Spindler, kulturális újságíró szerint viszont a vásáron extra programokat kellene szervezni, amelyeken természetesen a magyarok és a migránsok viszonyában mélyedhetnének el a különféle véleményformálók.
Daniel Levin, a Könyvvásár főszervezője, már ki is jelentette, hogy lesznek ilyen, aktuális témákat feszegető beszélgetések, ahol meg lehet vitatni a kérdést, és ezekkel folyamatosan bővítik a műsort. Úgy véli, hogy a kulturális eseményen nem csak az irodalomnak van helye, hanem a társadalmi vitának is.
És ki is lehetne Magyarországgal, az itteni politikai, és társadalmi viszonyokkal kapcsolatban objektívebb vitapartner, mint
Heller Ágnes?
A filozófusnő természetesen az egyik ankét főszereplője lesz, és nyilván rengeteg tanulságos gondolattal fogja öregbíteni hazánk hírnevét a messzi északon.
Ugyanitt mutatják be Birgitta Ohlsson, a svéd Liberális Néppárt (Folkpartiet Liberalerna) képviselőjének, Orbán Viktorról írott,
Jó napot, diktátor úr (Hej herr diktator) című művét.
Már a Magyarország Orbán uralma alatt alcím is arról árulkodik, hogy egy minden tekintetben tárgyilagos képet nyújtó, hazánkhoz pozitívan viszonyuló kötettel lesz gazdagabb a Gutenberg-galaxis…
Mindezek tükrében cseppet sem meglepő, hogy a Könyvvásár melléktémája a szólásszabadság lesz, mely nyilván kézenfekvő ürügyet fog szolgáltatni a jelenlegi magyar viszonyok elfogulatlan, szakszerű és minél több nézőpontot felvonultató megvitatásához.
T.T.