A marihuána fő pszichoaktív összetevőjének számító THC (tetrahidrokannabinol)-tartalmú termékeket ezentúl felírhatja az orvos olyan speciális betegségek esetén, mint a rák, a szklerózis multiplex, az epilepszia és az AIDS.
A rendelkezés szerint az ilyen szereket legfeljebb harmincnapos gyógykezelésre elegendő mennyiségben, maximum 7,5 grammot írhatnak fel.
A marihuána terápiás célú alkalmazásának legalizálásáról szóló vita tavaly azután lángolt fel, hogy őrizetbe vettek egy szklerózis multiplexben szenvedő rijekai férfit, aki a kertjében kannabiszt termesztett. A hatóságok 20 kilogramm marihuánát foglaltak le tőle az otthonában. A férfi azzal védekezett, hogy a növényből olajat nyer ki, amely segít csillapítani a betegsége hatásait.
A rijekai férfi esete nyomán beteg- és orvosszervezetek nyilvános vitát indítottak a kannabisz alapú termékek orvosi célú használatáról, majd az egészségügyi minisztérium a kérdés megvizsgálására bizottságot állított fel, amely végül javasolta a marihuána legalizálását orvosi terápia esetében.
A horvát egészségügyi minisztérium az új szabályozás életbe lépésével kapcsolatban hangsúlyozta, hogy az Európai Unió (EU) 28 tagállamából 12-ben - Ausztriában, Csehországban, Finnországban, Franciaországban, Hollandiában, Nagy-Britanniában, Németországban, Olaszországban, Portugáliában, Romániában, Spanyolországban és Szlovéniában - már engedélyezték a marihuána terápiás jellegű alkalmazását.