Feljelentették a marosvásárhelyi rendőrparancsnokot

A város önkormányzatának alárendelt, Bretfelean által vezetett rendőrség múlt héten 30 ezer és 50 ezer lej (2,1 millió és 3,5 millió forint) közötti bírságot helyezett kilátásba azoknak, akik nem távolítják el 48 órán belül házuk faláról a kétnyelvű táblát.
 
Az MTI-hez eljuttatott törvényszéki keresetből kitűnt, hogy a panaszosok összesen 480 ezer lejt (33,6 millió forint) követelnek fájdalomdíjként. Kincses Előd ügyvéd, a panaszosok egyike az MTI-nek elmondta, az összeg a fenyegetésben szereplő bírsággal egyenértékű.
 
A törvényszéki keresetben és feljelentésben a panaszosok közölték: régi marosvásárhelyiekként tudomásuk volt arról, hogy 2001-ben a város önkormányzata döntött a kétnyelvű utcanévtáblák kihelyezéséről, és 2007-ben meghozta az ezzel kapcsolatos gyakorlati intézkedéseket. Ismervén, hogy az önkormányzatnak hét év alatt csak négy utca névtábláit sikerült kétnyelvűekre cserélnie, elfogadták a Civil Elkötelezettség Mozgalom (Cemo) önkénteseinek a segítségét, mely – állításuk szerint - „a polgármesteri hivatal tétlenségét pótolta”.
 
A panaszosok közölték, megrökönyödéssel tapasztalták, hogy a rendőrparancsnok súlyos törvénysértésnek minősítette a hivatalnak nyújtott segítséget, és azzal érvelt, hogy ezt a munkát csak a helyi hatóság végezheti el.
Feltehetjük a kérdést, ha a polgármesteri hivatal hanyagsága miatt szemetes egy utca, és a lakosok maguk állnak neki seperni, takarítani, őket is megbüntetik? - áll a periratban.
Kincses Előd ügyvéd elmondta, azért tettek büntető feljelentést is, és indítottak erkölcsi kártérítési eljárást is, mert a büntető eljárás sokáig elhúzódhat. A fájdalomdíjért indított per viszont azonnal bírói szakaszba kerül.
 
Marosvásárhelyen a magyar közösség általános felháborodását váltotta ki, hogy a helyi rendőrség megbírságolt két önkéntest, aki kétnyelvű utcanévtáblákat helyezett ki a városban, és tetemes összegű bírságot helyezett kilátásba minden háztulajdonosnak, akinek kétnyelvű utcanévtábla került a házára, és azt nem távolította el. Kincses Előd elmondta, a fenyegetés következtében a civil önkéntesek által kitűzött 80 kétnyelvű utcanévtáblából 22 maradt a házfalakon.
 
Mint korábban írtuk, a kétnyelvű utcanévtáblák ügye azóta éleződött ki Marosvásárhelyen, hogy a polgármesteri hivatalnak alárendelt helyi rendőrség megbírságolt két önkéntest, akik a Civil Elkötelezettség Mozgalom megbízásából helyeztek ki kétnyelvű utcanévtáblákat a városban, és múlt héten 30 ezer és 50 ezer lej (2,1 millió és 3,5 millió forint) közötti bírságot helyezett kilátásba azoknak, akik nem távolítják el 48 órán belül házuk faláról a kétnyelvű táblát. A fenyegetés hatására a civilek által kihelyezett 80 tábla mintegy felét levették az ingatlantulajdonosok.
 
A Népújság idézte Borbély Lászlót, az RMDSZ marosvásárhelyi parlamenti képviselőjét, aki parlamenti interpellációjában arra figyelmeztetett, hogy a polgármesternek alárendelt rendőrparancsnok azokat bünteti, akik pótolni próbálták a polgármester mulasztását, ezért a jogtalan büntetések elleni azonnali fellépésre, szankciókra van szükség.
A román parlament külügyi bizottságának elnöki tisztségét is betöltő képviselő arra figyelmeztetett, hogy Romániának másfél évvel ezelőtt kellett volna elküldenie jelentését a kisebbségi és regionális nyelvek chartájának alkalmazásáról, de mivel a vállalt kötelezettségeit hiányosan vagy egyáltalán nem teljesítette, a dokumentum elkészítése késik.