A közlemények szerint az A64 tőzsdén kívüli tranzakció keretében, 480 forintos árfolyamon 15 572 668 darab 100 forint névértékű "A" sorozatú FHB törzsrészvényét átruházta a jászszentlászlói Fókusz Takarékszövetkezetre és a szentgáli B3 Takarék Szövetkezetre. Az A64 tulajdoni részesedése 14,354 százalék, szavazati aránya 16,554 százalék volt.
Spéder Zoltánnak a tranzakciót követően csak
minimális részesedése maradt a bankban,
fennmaradó közvetlen szavazati joga mindössze 0,017 százalék, közvetett szavazati aránya 0,319 százalék.
A korábban Fidesz-közeliként számon tartott üzletember kegyvesztetté válásnak első jelei a tavaly ősztől az MNB által kiszabott szigorú bírságok voltak. Júniusban aztán olyan törvénytervezetet fogadott el az Országgyűlés, amely jelentősen megnehezítette a Spéder-birodalom helyzetét. Pár nappal később az Andy Vajna érdekeltségébe tartozó TV2 sugárzott lejárató riportot az üzletemberről, majd a NAV tartott házkutatást egyik cégénél. Augusztusban a Budapesti Ingatlanhasznosítási és -fejlesztési Nyrt. igazgatótanácsából távozott "önként", ahol helyére Schmidt Mária lépett.
Az üzletembernek mostanra
egyetlen komolyabb érdekeltsége maradt: a médiacégei.
Ezek közé tartozik az Index is, amelynek eladásáról már hónapok óta folynak a sajtóban találgatások. A Magyar Nemzet korábban kiszivárogtatta: Simicska Lajos semmiképp sem akarja megengedni, hogy a hírportál a Fidesz-közeli médiabirodalom kezébe kerüljön.