Gy. Németh Erzsébet, a DK fővárosi képviselője, elnökségi tagja hangsúlyozta, történelmi a pillanat: még nem volt rá példa, hogy a Fővárosi Közgyűlés valamennyi ellenzéki pártja együtt tartott volna sajtótájékoztatót.
Azt mondta, az Orbán-rendszer budapesti ellenzéke a januári közgyűlésre közös előterjesztést készít, amelyben arra szólítják fel a testületet, tulajdonosként tiltsa meg a saját cégeinél a törvény alkalmazását. Ezen vállalatoknál több mint 10 ezer ember dolgozik, akiknek nem lehet az a sorsuk, hogy "rabszolgák" legyenek - tette hozzá.
Tarlós István főpolgármester (Fidesz-KDNP) felelőssége is, hogy ne alkalmazzák a törvényt a budapesti közüzemi cégeknél - hangoztatta Gy. Németh Erzsébet.
A DK-s politikus felolvasta azt az öt pontot, amelyért az ellenzék az elmúlt időszakban tüntetett: a "rabszolgatörvény" azonnali visszavonásán túl kevesebb rendőri túlórát, független bíróságokat, európai ügyészséget és független közmédiát követelnek.
A jobbikos Tokody Marcell kiemelte, egységesen állnak ki és mondják, hogy
a magyar munkavállaló nem "rabszolga", nem erőforrás, hanem ember.
A kormány arról beszél, hogy milyen fontosak a családok, de el lehet képzelni, mi történik velük, ha még többet túlóráztatják majd a szülőket - hangoztatta.
Azért nyújtják be az előterjesztést, mert Budapestnek példát kell mutatnia azzal, hogy cégei nem alkalmazzák a "rabszolgatörvényt" - fűzte hozzá Tokody Marcell.
Horváth Csaba, az MSZP fővárosi képviselője hangsúlyozta: el akarják tiltani a budapesti cégeket a szemétszállítók, kertészek és más dolgozók "kizsákmányolásától".
Gál József, az LMP fővárosi képviselője szerint sokkal magasabb béreket érdemelnek a fővárosban dolgozók. Stadionépítések helyett fizetésekre kellene fordítani a forrásokat - vélekedett.
A párbeszédes V. Naszályi Márta úgy fogalmazott: szomorú, hogy a kormány mindössze "eldobható emberi erőforrásnak" tekinti a munkavállalókat.
(Fotó: MTI/Balogh Zoltán)