Nemcsak az Európai Unió egészére, hanem Magyarországra nézve is jóval sötétebb gazdasági képet vázol fel az Európai Bizottság előrejelzése, melyet részletesen ismertet a Portfolio.
A kormányzat korábbi elképzeléseit a 2,7 százalékos államháztartási hiányról épp a tegnap napvilágra került konvergenciaprogram írta felül. Ebben a kabinet már elengedte a 3 százalékos hiánycélt, 3,8 százalékra becsülte a hiány idei mértékét, 3 százalékra a GDP csökkenését és 72,6 százalékra az államadósság nemzeti össztermékhez viszonyított arányát. Ugyanakkor 2021-re nagyon erős úgynevezett visszapattanást remélt: 4,8 százalékos gazdasági bővülést, 2,7 százalékos hiányt és újra 70 százalék alatti GDP-arányos adósságot.
Oda a kincstári optimizmus: megugró hiánnyal és államadóssággal számol az Orbán-kormány
Elengedi a kormányzat az eddig szinte kőbe vésettként kezelt 3 százalékos hiánycélt, az Európai Bizottságnak benyújtott konvergenciaprogramban már 3,8 százalékot írnak a kormányzati szektor hiányára - írja a Portfolio. A gazdasági visszaesésre továbbra is 3 százalék a becslésük, de úgy vélik, ezt gyors visszapattanás követi, és 2014-ig stabilan 4 százalék felett lehet a GDP növekedése.
Az Európai Bizottság azonban ennél jóval borúlátóbb. Brüsszel szerint az EU gazdasága idén 7,5 százalékkal fog csökkenni, ebben a közösségben
ami több mint duplája az Orbán-kormány becslésének. Brüsszel úgy véli, a kabinet terveivel ellentétben
a költségvetési hiányra pedig 3,8 helyett 5,2 százalékot becsülnek.
Orbánék 2021-es visszapattanást tekintve optimisták: a GDP változására az ide -3 százalék után jövőre +4,8 százalékot mondanak, míg a Bizottság úgy véli, az idei -7 százalékot csak +6 százalék fog követni.
Azaz míg a magyar kormány szerint több mint egy százalék lesz a GDP növekedése 2021 végére, az Európai Bizottság szerint az nem fogja elérni az idei év eleji szintet sem.
Brüsszel a többi mutató esetében is hasonlóan pesszimista. Szerintük
A foglalkoztatás növekedését 2021-re a kabinet 1,6 százalékos értékével ellentétben csak 1,1 százalékra tippelik.
A Bizottság úgy véli,
Másrészt viszont az esetleges tömeges vállalati csődök hosszabban elhúzódó negatív tendenciát okozhatnának a munkahelyteremtés és a hitelezés visszafogása miatt.