Keddi sajtótájékoztatóján New York kormányzója, Andrew Cuomo a rendőrséget okolta, mert nem vetett véget az amerikai nagyvárost a rendőri brutalitás és a rasszizmus elleni tüntetések mentén sújtó erőszaknak. Először fordult elő, hogy Cuomo különbséget tett a tüntetők, illetve az erőszakosan fellépők és fosztogatók között - írta az MTI.
A kormányzó "jobb munkára" szólította fel New York rendőrségét, leszögezve, hogy véleménye szerint keddre virradóra a rendőrök nem léptek fel hatékonyan a fosztogatók és általában a vandálok ellen.
"Csalódott és dühös vagyok azért, ami az éjszaka történt. Ezek a fosztogatók, a bűnözők mindenkinek ártanak"
- hangoztatta.
Cuomo leszögezte: "a protestálókat meg kell különböztetni a fosztogatóktól". Közölte, hogy New York városában meghosszabbítják a kijárási tilalmat, segítve ezzel a rendfenntartó erők munkáját. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy "a kijárási tilalom nem a protestálóknak szól, nem a tüntetőket zaklatják ezzel".
A demokrata párti politikus kifejtette, hogy ezekben a napokban több probléma összemosódik: a koronavírus-járvány, a békés tüntetések sora és a fosztogatások. Szerinte azonban el kell választani egymástól ezeket az ügyeket, és mindegyik külön választ illetve intézkedéseket igényel.
New York város rendőrségének vezetője, Dermot Shea bejelentette, hogy a rendőrség biztosítani fogja, hogy
Bill de Blasio, a város polgármestere pedig - utalva a keddre virradóra a rendőrök ellen elkövetett támadásokra - azt hangsúlyozta, hogy
"bárki, aki rendőrre támad, mindannyiunk ellen intéz támadást".
Hozzáfűzte: "ez elfogadhatatlan és teljes erőnkkel küzdeni fogunk ellene". A metropoliszban egyébként az éjjel 700 erőszakos tüntetőt tartóztattak le.
A szövetségi fővárosban, Washingtonban, a városi rendőrség vezetője, Peter Newsham közölte: a keddre virradó éjjel több mint 300 tüntetőt vettek őrizetbe a kijárási tilalom megsértése, fosztogatás és betörés miatt. Muriel Bowser, Washington polgármestere bejelentette, hogy a városban kedden is érvényben marad a kijárási tilalom.
Wiliam Barr igazságügyi miniszter közleményt adott ki, amelyben úgy fogalmazott: "jelentős előrehaladás történt a szövetségi főváros rendjének helyreállításában". A tárcavezető azt ígérte, hogy még több erőforrást biztosítanak a rendfenntartó erők számára az erőszak elleni küzdelemhez mind Washingtonban, mind a környékén.
"A kormányzat legalapvetőbb feladata, hogy biztonságot teremtsen az embereknek az életükhöz és jogaik gyakorlásához, s mi ennek a felelősségünknek a nemzet fővárosában eleget is fogunk tenni"
- olvasható a közleményben.