Mintegy 520-540 millió évvel ezelőtt az óceánban kialakult az állati élet, és elkezdődött a tengerfenéken a szerves anyagok lebomlása,
de a felelőtlen állatok nem gondoltak arra, hogy ennek révén a légkörben megnő a szén-dioxid és csökken az oxigén szintje.
A Nature Communications folyóiratban közölt tanulmány szerint a következő 100 millió évben az első állatok számára nehezebb lett az élet, mivel az óceán oxigénszintje csökkent és a szén-dioxid felhalmozódása
globális felmelegedést okozott.
A kutatást az Exeteri Egyetem, a Leeds-i Egyetem, az Antwerpeni Egyetem és a brüsszeli Vrije Egyetem tudósai végezték. Utóbbi mögött talán nem Soros György áll, de lehet, hogy igen.
A Leedsi Egyetemen dolgozó Benjamin Mills elmondta: meglepetésként érte őket, amit a modellük futtatása nyomán találtak. "Ezeknek a kis állatoknak az evolúciója valóban csökkentette az oxigénszintet az óceánban és a légkörben, és egyúttal növelte a szén-dioxid szintjét, méghozzá annyira, hogy az globális felmelegedést okozott a Földön" - magyarázta.
"Azt tudtuk, hogy akkoriban történt a Föld történetében egy globális felmelegedés, de azt nem, hogy ezt állatok okozhatták" – mondta Mills.
A folyamat révén az állatok életkörülményei rosszabbra fordultak, ami az állati evolúció történetének első százmillió évében feltehetően számos tömeges kihalást idézett elő.
"Érdekes párhuzam figyelhető meg abban, ahogy az első állatok oly módon változtatták meg a világukat, ami rossz lett számukra, és amit mi, emberi állatok teszünk a bolygónkkal jelenleg. Egy forróbb világot teremtünk az óceánok oxigénszintjének csökkentésével, ami nekünk és egy csomó más teremtménynek is rossz, akivel osztozunk a planétán"
- mutatott rá Lenton professzor, az exeteri új Globális Rendszerek Intézetének igazgatója, amely a világ égető problémáinak megoldásait kutatja.
Aztán mégis felnőttünk valahogy.