Lesújtó bizonyítványt állított ki Magyarországról a Korrupció Elleni Államok Csoportja (GRECO) friss, 2021-es jelentése, melyben a parlamenti képviselőkhöz, a bírákhoz és ügyészekhez kapcsolódó korrupció megelőzését szolgáló intézkedéseket értékelik. Eszerint hazánk, pontosabban a kormányzat teljesítménye továbbra is globálisan elégtelen – tolmácsolja a Népszava a GRECO megállapításait.
Az Európa Tanács (ET) jogi szakértőkből álló testülete 46 ország gyakorlatát vizsgálja 2015 óta abból a szempontból, hogy a törvényhozás tagjaira és az igazságszolgáltatás dolgozóira vonatkozó szabályok mennyire biztosítják e szervezetek átlátható működését.
A GRECO értékelésében 18 ajánlást tett a magyarországi hatóságoknak. Ezek között szerepelt például, hogy
- az Országgyűlés vezessen be a lobbistákkal való kapcsolattartásra vonatkozó szabályokat,
- fogadjon el etikai és magatartási kódexet a képviselők számára,
- küszöbölje ki a lehetséges összeférhetetlenséget és biztosítsa a vagyonnyilatkozatok egységes formátumát, továbbá
- szükségesnek tartotta a legfőbb ügyész újraválasztására vonatkozó előírás mérlegelését is.
Hét éve folyamatosan értékelik a javaslatok végrehajtását, közben pedig újabb ajánlásokat is tesznek a korrupció megfékezése érdekében.
A jelentés rávilágít, hogy az általuk megfogalmazott
A korrupcióellenes szakértői csoport jelentésében többek közt figyelmeztetett, minden érintett részéről elengedhetetlen a korrupcióellenes normák maradéktalan tiszteletben tartása. Arra is emlékeztettek, hogy „a kormányoknak szabályokat kell elfogadniuk, illetve javítaniuk kell meglévő intézkedéseiken a korrupciós kockázatok megelőzésére, különös tekintettel a parlamenti képviselőkre és a központi kormányzat felső vezetőire”.
Európa Tanács: A közvéleménynek joga van tudni, kik lobbiznak a politikai döntéshozóknál
A közvéleménynek joga van tudni, hogy kik befolyásolják a politikai döntéshozatalt, ezért a tagállamoknak növelniük kell a lobbizással kapcsolatos átláthatóságot és elszámoltathatóságot, csökkentve ezzel a korrupciós ügyek kockázatát - jelentette ki a strasbourgi székhelyű Európa Tanács korrupcióellenes szakértői csoportja (GRECO) csütörtökön közzétett, 2021-es éves jelentésében.