Gulyás Gergely, az Országgyűlés alelnöke, a bizottság elnöke avatóbeszédében a 19. és a 20. század fordulójának egyik legmeghatározóbb, legnagyobb formátumú politikusának, legkiválóbb szónokának nevezte gróf Apponyi Albertet (1846-1933).
Felidézte, hogy Apponyi Albert első politikai megbízatását még Deák Ferenc mellett töltötte be, amikor egy tanácskozáson olaszul tolmácsolt neki. 61 évig volt országgyűlési képviselő mind a főrendi, mind a képviselőházban – mondta, hozzátéve, hogy a képviselőházat elnökölte akkor is, amikor az Országgyűlés a mostani épületébe költözött.
Apponyi Albert a harmadik Wekerle-kormányban kultuszminiszter, az ingyenes elemi iskolai oktatás meghonosítója, Magyarország fődelegátusa a Népszövetségben, a trianoni békediktátumot megelőző tárgyalásokon a magyar küldöttség vezetője, a Magyar Tudományos Akadémia tagja volt.
„Ha Apponyi életútját és munkásságát nézzük, akkor műveltséget, tudást, stílust, a parlament és képviselőtársai iránti tiszteletet és a haza iránti elkötelezett és fáradhatatlan tenni akarást látunk. Olyan erényekben volt gazdag ez az élet, amelyek hiányával gyakran szembesülünk napjaink közéletéből" – mondta Gulyás Gergely.
MSZP: ez a Fidesz és a Jobbik rendezvénye
Az Apponyiról elnevezett terem a Parlament északi részén, a főemeleten található. Az ünnepségen, amelyet a törvényalkotási bizottság ülésének kezdetén tartottak, nem vett részt az MSZP-frakció.
Harangozó Tamás, az MTI-nek nyilatkozva távolmaradásukat azzal indokolta, hogy csak a meghívóból értesültek a terem elnevezéséről és a tábla avatásáról. Szerinte az ilyen ügyekről egyeztetést kellene tartani a pártokkal. Mint mondta, az emléktábla avatását a Fidesz és a Jobbik rendezvényének tartja.