Miközben a világ a koronavírus elleni védőoltás elkészültét várja, sikerült legyőzni egy másik veszélyes fertőző betegséget; az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kedden kinyilvánította, hogy Afrikában megszűnt a gyermekbénulás.
Azután, hogy 1988-tól széles körben elterjedt a gyermekbénulás elleni hatékony oltóanyag, 99 százalékkal csökkent a megbetegedések száma, de a vírust mostanáig nem sikerült teljesen kiirtani; elszigetelt helyeken jelen volt Nigériában, Kamerunban, a Közép-afrikai Köztársaságban és Dél-Szudánban.
A gyermekbénulás megszüntetésének igazolásáért felelős afrikai regionális bizottság (ARCC) ma igazoltnak tekinti, hogy az afrikai régióban is megszakadt a gyermekbénulást okozó vírus átadása
- jelentette ki a szervezet igazgatója. Rose Leke szerint mérföldkő ez a fejlemény, "történelmi vívmány a közegészségügyben. Ugyanígy nyilatkozott Matshidiso Moeti, a WHO Afrikáért felelős regionális igazgatója.
Az elsősorban öt év alatti gyerekeket sújtó vírus így már csak egy ázsiai régióban, Afganisztánban és Pakisztánban jelen. Pakisztánban 2018-ban már abban reménykedtek, hogy végre sikerült legyőzni a betegséget, mert mindössze 12 gyermekbénulásos esetet jegyeztek föl. 2019-ben azonban ismét megugrott a fertőzések száma, és idén is már 108 esetet tartanak nyilván.
A szélsőséges tálib mozgalom Pakisztánban előszeretettel terjesztette azt az összeesküvés-elméletet, hogy a védőoltás csak ürügy, hogy elfedje a nyugati országok valódi célját: a muszlim gyerekek sterilizálását. Egy másik elmélet szerint a házról házra járó orvosok fő feladata valójában az információszerzés. A tálibok és más szélsőségesek ezért korábban rendszeresen megtámadták a védőoltást beadó orvosokat és az őket kísérő biztonságiakat.
(MTI)