Gyöngyösi Márton: "a tanulságokat le fogjuk vonni"

Gyöngyösi Márton: "a tanulságokat le fogjuk vonni"

Az EP-választás eredményéről és az előtte álló munkáról is nyilatkozott az Alfahírnek és a Nemzeti Televíziónak Gyöngyösi Márton. A Jobbik elnökhelyettese arról is beszélt: már megvan, hogy ki lesz a párt új frakcióvezetője. 

Hogyan döntött a Jobbik, ki megy ki a képviselőjelöltek közül az Európai Parlamentbe?

Az elnökség tanácskozott és úgy döntött, hogy engem küld Brüsszelbe.

Örül most ennek a döntésnek?

Vegyes érzéseim vannak. Természetesen készültem az EP-választásokra és Brüsszelbe is, de az eredmény miatt van bennem egy jókora csalódottság. Nem erre számítottam. A párt elnökhelyetteseként úgy gondolom, sok feladatunk van abban, hogy a megfelelő következtetéseket levonjuk, hogy meghalljuk a választók szavát. Nagyon fontos, hogy a párt megfelelő grémiumaiban megvitassuk ezt a kérdést és megfelelő változtatásokat hozzunk. Ez a jövőre nézve nagyon-nagyon fontos.

Ugyanakkor az Európai Parlament munkájából is ki kell venni a részünket, hiszen nagyon jól látható az, hogy a belpolitikai munka mellett az európai politika is nagyon nagy hangsúlyt kapott az elmúlt időkben. Szerintem nagyon nagy jelentősége lesz az elkövetkezendő években az európai parlamenti munkának, és nagyon fontos az, hogy ott a megfelelő emberek képviseljék a programunkat.

Én azért szeretnék kijutni oda, hogy a magyar emberekért dolgozzak. Szerintem egy nagyon jó alternatívát kínálunk Orbán Viktor programjával szemben. Mind a migráció, mind az elvándorlás vonatkozásában, mind a bérfelzárkóztatás kérdésében. Én erre a munkára készülök.

{"preview_thumbnail":"/sites/default/files/styles/video_embed_wysiwyg_preview/public/video_thumbnails/mcaKq8RVUcs.jpg?itok=nWw8YNYI","video_url":"https://www.youtube.com/watch?v=mcaKq8RVUcs ","settings":{"responsive":1,"width":"854","height":"480","autoplay":0},"settings_summary":["Beágyazott videó (Alkalmazkodó)."]}

Kikkel kíván együttműködni?

A következő hetekben az lesz a legfontosabb feladat, hogy a különböző pártcsaládoknak a mozgását felmérjük, és megnézzük azt, hogy a Jobbik értékrendjének megfelelő csoportosulásba el tudunk-e helyezkedni, hiszen az az érdekérvényesítés szempontjából nagyon fontos lépés lenne. Úgy gondolom, hogy a pártcsalád egy fontos kérdés, a frakcióba való bekerülés szintén, ugyanakkor a XXI. században már ügyek vannak. Ezeket már a választási programban beazonosítottuk, és ezekhez kell nekünk szövetségeseket találni.

Ön nemcsak elnökhelyettese a pártnak, hanem a parlamenti frakció vezetője is. Távozása után új frakcióvezetőt kell választani, van már elképzelés, hogy ki lesz az?

Erről még konkrétumot nem tudok mondani, de konkrét elképzelésem van. Már körvonalazódik az a személy, aki át tudná venni a frakciót a következő hónapokra, évekre.

Természetesen fontos az, hogy amikor a frakcióvezetésről lemondok, akkor egy olyan ember vegye át a frakció felett az irányítást, aki egy integratív személy, akit a frakció teljes egésze el tud fogadni és, aki irányítani is tudja a legnagyobb ellenzéki frakciót, a Fidesszel szemben a Jobbik programját érvényre tudja juttatni.

A következő hetekben már megnevezzük a következő frakcióvezetőt, de erről természetesen még a képviselőknek is döntenie kell.

Mikor kezdi a munkát Brüsszelben?

Július 2-án alakul meg az új Európai Parlament Strasbourgban, a munka hivatalosan akkor kezdődik, júniusban pedig az előkészületek zajlanak.

A Jobbikon belül ugye a választások után sok helyen felmerült, hogy változást, változtatást, megújulást szeretnének. Hogyan tudja ezt Brüsszelből elnökhelyettesként segíteni?

Amikor tavaly április 8-át követően elvállaltam ezt az elnökhelyettesi pozíciót Sneider Tamás mellett, akkor alapvetően az volt a koncepció, hogy én a nemzetközi kapcsolatok és a külügyek terén segítem a munkát az elnökségen belül. Ez egy új pozíció, amit Vona Gábor távozását követően kialakítottunk, és alapvetően a külpolitikai kapcsolatok építése volt az egyik legfontosabb feladat.

Az szólt az EP-munka mellett, hogy ezt a feladatot ott lehet most a leghatékonyabban elvégezni. Ez az, amit elnökhelyettesként vállaltam és ami a párt érdekeit is szolgálja.

Természetesen az itthoni belpolitikai élettel szorosan összekötve lehet csak csinálni, mert úgy gondolom, hogy az EP-ben elvégzett munka annyit ér, mint amennyi abból itthon látszik.

Az EP-választások után várhatóan változások lesznek a Jobbikon belül, mit tud üzenni azoknak a tagoknak, akik végigcsinálták a kampányt vagy a pártra szavaztak?

A köszöneten kívül újra és újra el kell mondani, hogy mennyire hálásak vagyunk azoknak, akik a Jobbikra szavaztak és, akik a közösségen belül is tettek azért, hogy ezt az eredményt el tudjuk érni. A párt eddigi legnehezebb időszakán van túl. Vona Gábor távozása, a párt megosztása, ÁSZ-bírságok sorozata, karaktergyilkosságok – ezek mind mind elképesztően megnehezítették a kampányt.

Egy ilyen időszakban kiállni a Jobbik mellett akár szavazóként, akár aktivistaként egy rettenetesen hősies vállalás.

Természetesen az eredmény ettől függetlenül csalódás mindannyiunk számára és nagyon fontos az, hogy elgondolkozzunk azon, hogy mi vezetett ehhez az eredményhez. Ha összevetjük az egy évvel ezelőtti eredményünkkel, akkor azt kell tapasztalnunk, hogy vagy elpártoltak a szavazók, vagy közönyösek maradtak a Jobbik programja iránt, nem mozdultak meg, és ennek a hátterét meg kell fejteni, majd meg kell tenni a szükséges átalakításokat.

Mi erre készen állunk, a tanulságokat le fogjuk vonni, a párt megfelelő grémiumaiban meg fog majd születni a döntés, hogy hogyan lehet ezt a felelősséget megállapítani, hogy hogyan lehet ezeket a változtatásokat véghez vinni, és utána nekimenni egy sorsdöntő önkormányzati választásnak.

Ami a meggyőződésem szerint a 2022-es országgyűlési választás szempontjából egy nagyon fontos lépcsőfok lesz. Mindazonáltal ez az elnökség tavaly úgy kapta meg a kongresszustól a bizalmat, hogy 2020-ig vállalja a párt irányítását, próbálja meg konszolidálni a helyzetet, rántsa össze a tagságot. Az első megmérettetés azóta az EP-választás volt, ami nyilván csalódást okozott, de a legfőbb megmérettetés az önkormányzati választás lesz.

Erre a választásra az az egyik legfontosabb feladat, hogy a pártnak az irányítása megerősödve tudjon nekifutni. Azt, hogy ezt miképp tesszük meg, a péntekre összehívott országos választmányon fogjuk átbeszélni.