"A párizsi bombák és lövöldözések ereje olyan, hogy Európa szeptember 11-jévé (a 2001-es amerikai terrortámadások napja) válhatnak, amelyek átírják a fejlődést. Rámutattak ugyanis arra, hogy a bevándorlók - az újak és a régiek - veszélyesek lehetnek, és az Európai Unió megengedő politikája velük szemben naiv"
- írta a legnagyobb példányszámú cseh politikai napilap. Rámutatott: Európa úgy fogad be nagyszámú bevándorlót, hogy nem tudja, valójában kik ők, és honnan jönnek.
A lap szerint a párizsi merényletek igazi katonai támadások voltak. Míg a világ az Iszlám Állam sivatagi részeit bombázza, az a háborút áthelyezte a Nyugat városaiba, és ott támadja ellenségeit.
A Lidové Noviny érthetetlennek minősíti Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnökének kijelentését, miszerint az Európai Unió nem kíván változtatni migrációs politikáján.
"Ezt az unió nem gondolhatja komolyan, illetve csak akkor, ha saját megsemmisítésén dolgozik"
- írta a konzervatív napilap. "Minden életképes szervezet legtermészetesebb reakciója az önvédelem, tehát a migránsok ellenőrizetlen beáramlásának véget kell vetni. Ha ezt nem teszi meg a mostani hatalom, akkor megteszi a következő, éspedig sokkal határozottabban" - fejti ki az újság.
A baloldali Právo szerint a párizsi merényletek nagy csapást jelentenek Németország menekültpolitikájára, amely ideológiai okokból jelenleg nem képes különbséget tenni a menekültek és a teroristák között. Ennek ellenére higgadtságra van szükség, s nem szabad megengedni, hogy a merényletek bármelyik oldalon szélsőséges magatartáshoz vezessenek.
"Amit eddig csak sejthettünk, pénteken, tizenharmadikán a párizsi utcákon bebizonyosodott, Európa hadban áll az Iszlám Állammal"
- írta Ez a háború minket is megváltoztat című hétfői kommentárjában a pozsonyi Hospodárské Noviny (HN). A független szlovák gazdasági-közéleti lap írásában leszögezi: a francia titkosszolgálatok csődöt mondtak, de igazából más lehetőségük nem is volt, hiszen kapacitásaik nem teszik lehetővé azt, hogy minden muszlim fanatikust megfigyelés alatt tartsanak. A HN kommentátora ezzel összefüggésben megjegyzi: ez pedig azt jelenti, hogy az a feltevés, hogy további véres merényletekre kerülhet sor Franciaországban, nem kérdés hanem biztos tény.
A párizsi események ráirányították a figyelmet arra, hogy hazug illúzió az abszolút biztonság érzetében ringatni magunkat, másrészt arra is rámutattak, hogy az iszlamista terroristáknak voltaképpen csak gyenge háttértámogatásuk van Franciaországban, mivel a merényletek "sokkal rosszabbul is végződhettek volna" - állapította meg kommentárjában a pozsonyi liberális Sme. A támadás megmutatta a terroristák gyengeségét című cikk írója úgy véli, a merényletek forgatókönyve úgy is alakulhatott volna, hogy a terroristák túszokat ejtenek, s követeléseket vonultatnak fel, ami többnapos, véres, véget nem érő túszdrámához vezetett volna, megosztva a társadalmat, s amelyből "a Le Pen-féle, a Kreml által finanszírozott ultrajobb" jött volna ki jól.