Háborús állapotok Törökországban: lövészárkok, barikádok, eddig félszáz halott

A Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) lázadószervezet ötvenöt tagjával végeztek a török biztonsági erők az ország délkeleti részén

A kurd fegyvereseket Silopi és Cizre városában, a szíriai, illetve az iraki határ közelében ölték meg. A hétfőn este kezdődött katonai művelet ideje alatt a Sirnak tartományban lévő településeken kijárási tilalmat rendeltek el a hatóságok. Helyszíni jelentések szerint a két településen péntek reggel is fegyverropogás hallatszott, a török média beszámolói szerint az akcióban mintegy 10 ezer rendőr és katona vesz részt. Az előző nap még 23 halottról számoltak be az ankarai források, tehát péntekre virradó éjjel jelentősen nőtt az áldozatok száma.

A hatóságok szerint a kurd lázadók lövészárkokat ástak, robbanószerkezeteket rejtettek el és barikádokat vontak a két településen. Az összecsapásokban a biztonsági erők egy tagja meghalt, több mint féltucatnyian megsebesültek. A The Wall Street Journal amerikai lap csütörtökön közölt helyszíni tudósításában arról számolt be, hogy az utóbbi napokban a szervezet elleni kampány részeként török biztonsági erők több ezer tagja lepte el a PKK fellegvárának számító délkeleti területeket, harckocsikkal és páncélozott csapatszállítókkal vonultak be hét, többségében kurdok lakta város lakónegyedeibe.

Recep Tayyip Erdogan török elnök csütörtökön azt ígérte, "meg fogják semmisíteni" a PKK harcosait. Napközben több ezren tüntettek a legnépesebb törökországi kurd közösséggel rendelkező Diyarbakir városban a PKK elleni akciók miatt, a rendőrök vízágyúval szorították az utcák szélére az embereket.

A demonstrációval egy időben Selahattan Demirtas, a kurdbarát Népi Demokratikus Párt (HDP) társelnöke sajtótájékoztatóján "ellenállásra" buzdította híveit.

A PKK és a török biztonsági erők között kétéves tűzszünet után július végén újultak ki az összecsapások Törökország délkeleti, többségében kurdok lakta tartományaiban a szíriai válsággal összefüggésben. Ez az összeomlás szélére sodorta a 2012-ben megkezdett békefolyamatot, amely a PKK 1984 óta tartó, eddig 40 ezer halálos áldozatot követelő felkelését lett volna hivatott lezárni. A PKK-t Törökország, az Egyesült Államok és az Európai Unió is terrorszervezetnek minősíti. Az összecsapások miatt az utóbbi hónapokban mintegy 200 ezren kényszerültek otthonuk elhagyására Törökország délkeleti részén, és legalább 560, köztük 150 civil halálos áldozatot követeltek a fegyveres cselekmények - írta a The Wall Street Journal.