A Südwind hadművelet 1945. február 17-én, a német páncélos csapatok váratlan támadásával indult meg, a csata nyolc napig tartott és jelentős német győzelemmel zárult. A garami hídfő felszámolásával meggátolták a Vörös Hadsereget abban, hogy rövid időn belül a Mátyusföldön át, Érsekújvár-Galánta-Pozsony-Bécs irányába újra támadjanak. Ezzel lehetővé vált a német hadvezetés által tervezett Frühlingserwachen hadművelet megindítása a Balaton térségében.
A hadműveletnek emléket állító rendezvényt az Oroszkai Hadtörténeti Múzeum mellett, két Szlovákiában hivatalosan is bejegyzett hadtörténeti klub, a KVH Carpathia és a KVH Kamocsa szervezte. Előbbi szlovák tagokból áll, míg utóbbi 100%-ig felvidéki klub, minden tagja beszél magyarul. Rajtuk kívül még érkeztek résztvevők Lengyelországból, Csehországból és Magyarországról is. Érdekes információ, hogy az eseményt a Szlovák Hadtörténeti Intézet is támogatta.
A szovjet csapatok hagyományőrzői Csehországból és Magyarországról érkeztek, a 202-es csapat Mosonmagyaróvárról, míg az STHBK Sopronból.
A hétvége talán leglátványosabb része az volt, amikor a különböző német harcjárművekkel felszerelt, teljesen korhű egyenruhába öltözött hagyományőrzők felvonultak a felvidéki Fűr és Kürt települések között. A képeket végignézve tényleg olyan, mintha a 72 évvel ezelőtti eseményeket látná az ember. Az „összecsapások” 5-6 helyszínen két napon át zajlottak.
A „bevetett” járművek közül a féllánctalpas (az Sd.Kfz. 251, OT–810 néven gyártott cseh klónja) egy magánszemély tulajdonában áll, de a KVH Kamocsa tartja rendben. A Steyr 1500A-t, a Swimmwagent és Kübelwagent cseh magányszemélyek birtokolják.
Az Sd.Kfz. 222-es és 223-as Avia alvázra épült replikák. Utóbbi a KVH Carpathia míg a 222-as egy lengyel csapat tulajdonát képezi.