Tavaly október közepe, azaz a hajléktalantörvény életbelépésétől március 4-ig országszerte 338 esetben alkalmazott helyszíni figyelmeztetést a rendőrség „életvitelszerű közterületi tartózkodás” szabályainak megsértése miatt – tudta meg a Népszava az Országos Rendőr-főkapitányságtól.
A lap felhívja a figyelmet ugyanakkor arra is, hogy január elején 298 helyszíni figyelmeztetésnél tartottak, vagyis a jelek szerint a leghidegebb hónapokban csökkent a büntetési kedv.
Hasonló a helyzet a bíróságokon is, januárig 10 hajléktalant állítottak bíróság elé azért, mert az utcán élt, azóta viszont egyetlen embert sem – teszik hozzá. A hajléktalanügyben több bíró is az alkotmánybíróság állásfoglalására vár.
A lapnak Aknai Zoltán, a Menhely Alapítvány elnöke azt mondta, a februári hidegebb napokon 86-88 százalék körüli volt a menhelyek telítettségi aránya. Ezek nagyjából megegyeznek az előző évek hasonló időszakában felvett adataival. Nem látjuk, hogy a szigorításnak ebben a tekintetben lett volna bármilyen hatása – mondta.
Nemrég számoltunk be róla, hogy tavaly ősz óta 164 ember szenvedett kihűléses halált, vagy ismertebb nevén fagyhalált Magyarországon a Magyar Szociális Fórum adatai szerint.
A rendőrség maga is felismerte, hogy a probléma orvoslása nem rá tartozik, hanem a kormányra – mondta lapunknak Simó Endre, az MSZF elnöke.
Tavaly a hajléktalanok képviselői 16 pontban foglalták össze kéréseiket, melyek ha teljesülnének, vélhetően jelentősen javulhatna a legrosszabb körülmények között élők helyzete.