"Politikai találkozót tartanak az utolsó forduló előtt, a folyamatban lévő tárgyalások keretében" - közölte a neve elhallgatását kérő illetékes. Az egyeztetésre az uniós tagállamok külügyminisztereinek havonta megrendezett luxemburgi találkozójának margóján kerítenek sort.
Irán és a hatok csoportja - az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Oroszország és Kína - áprilisban megállapodott egy keretszerződésben. A tárgyalófelek június 30-át határozták meg az átfogó, végleges megállapodás határidejének. Az egyezség értelmében a nyugati hatalmak enyhítenének az Iránt sújtó nemzetközi szankciókon, ha Teherán ellenőrizhetően csakis békés céllal folytatna atomprogramot.
Eközben aaz iráni parlament vasárnap megszavazott egy törvénytervezetet, amely megtiltja a nemzetközi ellenőrök számára az iráni katonai helyszínek meglátogatását és a vitatott atomprogramon dolgozó tudományos munkatársak felkeresését.A vasárnapi ülésen megjelent 213 törvényhozó közül 199-en támogatták a javaslatot, amelynek a szövegében a perzsa államot sújtó nemzetközi szankciók teljes eltörlését követelik. A szavazás alatt néhány képviselő azt skandálta, hogy
"Halál Amerikára!".
"A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség a megállapodás keretében végrehajthat hagyományos ellenőrzéseket a nukleáris létesítményekben (...) a katonai, a biztonsági és az érzékeny nem-nukleáris helyszínek látogatása azonban tilos" - írták a törvény szövegében.
Ali Hamenei ajatolláh, Irán legfőbb vallási és politikai vezetője nemrégiben kijelentette, hogy nem fogja engedélyezni a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) számára a katonai helyszínek felkeresését. A jogszabályt még ratifikálnia kell az iráni kormány felett álló, főpapok alkotta Őrök Tanácsának. A tervezet hatályba lépése szakértők szerint tovább bonyolíthatja a vitatott iráni atomprogramról folytatott nagyhatalmi tárgyalásokat. Ugyancsak vasárnap az iráni parlament az esetleges nukleáris egyezmény ügyében elfogadott egy olyan törvényjavaslatot is, amely a saját hatalmát korlátozza a kérdésben. A tervezetre mindössze három képviselő szavazott nemmel.A jogszabály szövegében elismerik, hogy a közvetlenül Ali Hamenei ajatolláhnak alárendelt legfelsőbb nemzetbiztonsági tanácsé a döntő szó az atomprogram ügyében, s leszögezik, hogy a Haszan Róháni elnök vezette "tanács döntéseit tiszteletben kell tartani". "A tanács az ajatolláh irányítása alatt áll, és nekünk nem szabad megkötnünk a vezetőnk kezét. Engedelmeskednünk kell a legfőbb vezető minden döntésének" - hangoztatta Ali Laridzsáni parlamenti elnök.