A ZDF országos köztelevízió Politbarometer nevű kutatássorozatának augusztus 31-én és szeptember 1-jén felvett adatai szerint a szociáldemokrata párt (SPD) a szavazatok 28 százalékára számíthat, a legutóbbi, 2011-ben tartott Landtag-választáson szerzett 35,6 százalék után.
A CDU a szavazatok 22 százalékát szerezheti meg, támogatottsága 1 százalékponttal gyengülhet a 2011-es 23 százalékhoz képest. Az volt a párt eddigi legrosszabb eredménye a tartományban, amely a pártelnök szűkebb politikai hazája: Angela Merkel a szövetségi parlamenti (Bundestag-) választáson 1990 óta mind a hét alkalommal Mecklenburg-Elő-Pomerániában szerzett mandátumot, a tartomány északi, tengerparti térségében fekvő egyik egyéni választókerületben.
A Landtag-választáson az AfD szintén 22 százalékot szerezhet, a Mecklenburg-Elő-Pomerániában újonc párt így a 2006 óta az SPD kisebbik koalíciós partnereként kormányzó CDU-val megegyező támogatottsággal kerülhet be a schwerini tartományi gyűlésbe.
Klasszik lejáratás
Angela Merkel az AfD-ről az RTL kereskedelmi televíziónak pénteken azt mondta: arra kéri a mecklenburg-elő-pomerániai választókat, hogy olyan pártra szavazzanak, amely hozzájárul az emberek gondjainak megoldásához. "Számomra az AfD nem tartozik ezen pártok közé" - mondta a kancellár.
Az AfD az egykori NDK területén fekvő tartományban rendezendő helyi törvényhozási választást a keletnémet pártállami rendszer lebontásával állítja párhuzamba. Leif-Erik Holm listavezető és Frauke Petry, a párt országos társelnöke az AfD tartományi szervezetének honlapján is közzétett felhívásukban kiemelték: 1989 megmutatta, hogy együttes erővel mozgásba lehet lendíteni a dolgokat. "Van alternatíva az egységpártok és a tömeges bevándorlás helyett" - hangoztatták.
A szövetségi bűnügyi hivatal (BKA) elnöke, Holger Münch egy szombati lapinterjúban úgy vélte, az AfD "szalonképessé tette az idegenellenességet" a német társadalomban. A legszélesebb nyomozati jogkörrel rendelkező német rendőrségi szerv vezetője a Der Tagesspiegel című lapban megjelent interjúban arra a kérdésre, hogy milyen szerepe van az AfD-nek az interneten tapasztalható jobboldali uszításban, kifejtette, hogy a párt "ideológiai táptalajt" kínál, és a "legalitás látszatát kölcsönzi" az ilyen tevékenységhez, így sok uszító úgy érzi, hogy "társadalmi keretek között mozog".