Hatásvadász rábeszélés
A végletekig hiszterizált amerikai közbeszédbe újabb méretes követ dobtak az alábbi videóban szereplő hollywoodi hírességek. A színészek arra kérik az elektori kollégium republikánus többségének egy részét: ne Donald Trump, megválasztott elnökre adják voksukat, és hozzák ki döntetlenre az eredményt.
[video:https://www.youtube.com/watch?v=Mi7MGM_xFC8]
Ugyanakkor hozzáteszik: nem azt kérik az elektoroktól, hogy Clintonra szavazzanak, hiszen a szabályok lehetővé teszik, hogy akárkit jelöljenek a posztra, aki Amerikában választható személynek minősül. Persze ennek - látszólag - egy nyertese lenne: Hillary Clinton.
A válogatott celeb-brigád drámai zene kíséretében ecseteli, miért "több mint alkalmatlan" Trump elnöknek: szerintük ugyanis az üzletember "nem elég képzett" és "nem elég stabil" ahhoz, hogy betölthesse a pozíciót, valamint "nem tiszteli" az amerikai alkotmányt.
A Martin Sheen által levezényelt videó szereplői patetikusan ecsetelik, hogy amelyik elektor a választói akarattal szemben szavaz,
"hős lesz, aki megváltoztatja a történelem menetét és szolgálatot tesz az amerikai népnek".
De mire jó az elektori kollégium?
A jelenleg 538 tagból álló testület - a csalódott demokrata szavazók által hangoztatottaknak megfelelően - elméletileg valóban arra is szolgál, hogy ne juthassanak hatalomra demagóg diktátorok az Egyesült Államokban, de emellett egy sokkal pragmatikusabb célja is van, amiről a többség szeret elfeledkezni.
Amerika lakossága ugyanis nagyrészt New York, Kalifornia és Florida térségében összpontosul, a többi területen leginkább csak a nagyvárosok koncentrálnak számottevő embertömegeket. Az elektori kollégium hozzájárul, hogy a ritkábban lakott területek lakóinak ugyanakkora beleszólása legyen a leendő elnök személyébe, mint a sűrűn lakott vidékek szavazóinak.
Clinton nyerhet, ha lázadnak az elektorok?
Látszik, hogy a filmcsillagok eddig nem sokat foglalkoztak a közügyekkel, ellenkező esetben tudnák, hogy amennyiben a republikánus elektorok egy része nem Trumpra szavaz, és tényleg döntetlen lesz az állás, a döntés joga egy másik testületre száll:
az Egyesült Államok képviselőházára,
ahol jelenleg masszív republikánus többség uralkodik, akik szinte kivétel nélkül lojálisak Trumphoz.
Ebben a szituációban külön jól jönne a megválasztott elnöknek, hogy sikerült a lehető legkorábban kiegyeznie a republikánusok kulcsfiguráival, így nem várható, hogy azok ismét megpróbálnának ellene fordulni.
Egyébként, ha valamiért a testület elsőre nem jutna dűlőre, akkor az újonnan megválasztott alelnök (jelen esetben Trump - a szerk.) lesz az ügyvezető elnök amíg a képviselőház nem dönt az elnök személyéről.
Mindenesetre egyelőre nem túl nagy a valószínűsége, hogy kellő számú elektor hajlik majd meg a liberálisok akarata előtt, bár a mostani amerikai helyzetben már tényleg szinte bármi megtörténhet.