"Nagyon fontos és nekünk nagyon kedvező megállapodást kötöttünk a NATO-val" - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában pénteken a NATO főtitkárával az ukrajnai misszióból való kimaradásról között megállapodásról. Ezt amúgy a szervezet szabályzata alapból lehetővé teszi.
Úgy vélte: a Békemenet, az elmúlt időszak "legnagyobb közösségi akarat-megnyilvánulása" is arról szólt, hogy "Magyarország maradjon a béke szigete", azaz se kívülről, se belülről ne veszélyeztesse semmi a békés életünket, márpedig az európai tapasztalatok alapján "nincs békés élet, hogyha migránsok vannak". Másik fenyegetésként a háborút jelölte meg a miniszterelnök.
Orbán Viktor a NATO-n belüli alapvető nézetkülönbségnek nevezte, hogy a 32 tagállamból 31 "le akarja győzni az oroszokat", és mivel erre Ukrajna egymagában nem képes, támogatják, és a megoldás szerintük a harctéren van, míg a magyar álláspont szerint ez tévedés, nem egyik vagy másik felet kellene támogatni, hanem azonnali tűzszünetre kellene rászorítani a feleket.
De azt a békeharcos politikus még mindig nem akarta elárulni, mégis hogyan érné ezt el konkrétan.
A miniszterelnök azt ecsetelte:
mi a NATO-ban "az elfogadott, elismert, lojális, együttműködő, kiemelkedően együttműködő országok közé tartozunk", 1300 magyar katona szolgál külföldi misszióban, két százalék feletti az ország GDP-arányos védelmi költése, légtérrendészeti feladatokat látnak el magyar gépek a szomszédos és a balti államok felett, NATO-összekötők vagyunk közép-ázsiai és afrikai államokban.
A NATO a mi otthonunk - fogalmazott Orbán Viktor, aki fia, Orbán Gáspár csádi tevékenységét már nem emlegette.
Orbán szerint az EP-választással lelassítottuk a háború felé száguldó vonatot
A miniszterelnök költőien kijelentette: "Az európai parlamenti választással lelassítottuk a háború felé száguldó vonatot, időt nyert Európa".
Orbán Viktor kiemelte: Európában demokráciák vannak, amelyekben nem lehet figyelmen kívül hagyni az emberek véleményét. Ha a kormányok azt látják, hogy a háborúpárti álláspontjuk következményként megbuknak, akkor "kapnak egy extra motivációt, hogy a békéről kezdjenek gondolkodni".
A választás napján megbukott a francia és a belga kormány, a német kancellár pártja a saját országában a harmadik lett a választáson, ami Németországban példátlan
- húzta alá.
Az európai emberek akarata világos jelzés az európai vezetők számára, hogy ha nem állnak a béke oldalára, meg fognak bukni - értékelt Orbán, aki a hazai pártrendszerről, a Fidesz gyengüléséről, vagy a Tisza feltöréséről már nem szólt.
Orbán: ha Le Pen és Meloni megegyeznek, megvan a jobboldali fordulat Európában
Az Európai Parlament második legnagyobb frakcióját alakíthatná meg a jobboldal, amennyiben a választáson győztes francia és olasz jobboldal vezetői megegyeznek, és a Fidesz is csatlakozik - reménykedett a kormányfő.
Orbán Viktor jelezte: két hölgynek kellene megegyeznie, Marine Le Pennek, aki utcahosszal nyerte meg a francia EP-választást és az olasz jobboldal vezetőjének, Giorgia Meloninak.
Úgy vélte: ha ők ketten meg tudnak állapodni, és a Fidesz csatlakozik hozzájuk, akkor létrehozhatnák az Európai Parlament második legnagyobb frakcióját.
Sőt még az Európai Néppártból is tudnának áthozni pártokat, így könnyen lehet, hogy fél éven belül a jobboldalé lenne Európában a legnagyobb parlamenti frakció
- vizionálta Orbán, majd ferdítve belátta: "Erről szoktunk álmodni, aztán fölébredünk, és kiderül, hogy a két hölgy nem tud megegyezni".
Orbán szerint a kormány a legnagyobb megerősítést kapta a választáson
Orbán azt mondta: a Jens Stoltenberg NATO-főtitkárral, három nappal a választás után folytatott tárgyalása során döntő érv volt, hogy a magyar kormánynak nagyon világos mandátuma van az emberektől.
"Megnyertük utcahosszal az európai és önkormányzati választásokat", amelyek arról szóltak, hogy a háború vagy a béke oldalára álljanak-e a magyar politikai pártok
- adta elő a kormánypropaganda lényegét.
Azok nyertek, akik a béke oldalára álltak, "itt nincs mozgástér" - jelentette ki, álszenten hozzátéve, egy pillanat alatt megértették Washingtonban és Brüsszelben is, hogy lehet próbálkozni, de a magyar kormány ettől kezdve nem fog elmozdulni a saját álláspontjáról, mert megerősítést és kötelezettséget kapott a saját választóitól.
Azt is elfelejthette hozzátenni, hogy a Fidesz eredménye arányaiban rég volt ennyire karcsú, öt évvel ezelőtthöz képest két mandátummal kevesebbet szereztek.
Két hónapon keresztül járta az országot és kérte az embereket, hogy értsék meg, a választás a háború és béke kérdése - fejtegette büszkén.
Orbán meg van győződve arról is, hogy a választások után három nappal pedig konkrét következménye lett az emberek szavazatainak, hiszen a választási eredményt felhasználva tudta elérni, hogy kívül tartsa Magyarországot a NATO ukrajnai misszióján.
(Címlapkép: Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke leadja szavazatát az önkormányzati, EP- és nemzetiségi választásokon a XII. kerületi Zugligeti Általános Iskolában 2024. június 9-én MTI/Koszticsák Szilárd)