Az év első felében 164 akvizícióban, illetve tulajdonrész-vásárlásban vettek részt kínai befektetők, közel annyiban, mint tavaly egész évben, amikor 183 tranzakció történt. A legtöbb vállalatátvételre, illetve részesedésvásárlásra Németországban kerül sor, ahol 37 tulajdonrész és vállalat került kínai kézbe. Franciaországban 23, Nagy-Britanniában 20 akvizíciót hajtottak végre kínai befektetők.
A Németországban már végrehajtott, illetve az idén még tervezett akvizíciók értéke 10,8 milliárd dollárra szökött fel a tavalyi 526 millió dollárról. Ennek fele, 4,7 milliárd dollár a Kuka robotgyártó vállalat átvételére szánt összeg.
A Kuka a harmadik legnagyobb kínai akvizíció lesz az idén Európában a svájci Syngenta vegyipari vállalat - még le nem zárt - 44 milliárd dolláros és a finn Supercell játékfejlesztő 8,6 milliárd dolláros üzlete után. A negyedik legnagyobb idei tranzakció pedig a német EEW hulladékhasznosító és energiaipari konszern átvétele a Bejing Enterprises Holding által.
A kínai befektetők érdeklődése nemcsak iparvállalatokra korlátozódik - mutatott rá Alexander Kron, az EY szakértője, hanem egyebek között klinikák, idősotthonok, illetve az utóbbi időkben gyógyszer- és biotechnológiai vállalatok megszerzésére is. Az EY a második negyedévben is "látványos" kínai felvásárlásokra számít annál is inkább, mert Európában számos alapkezelő igyekszik megválni egyes befektetéseitől.
Az EY tanulmánya szerint a kínai befektetések rendszerint nem veszélyeztetik az európai munkahelyeket, mert a beruházók általában a helyi kapacitás megtartása mellett hajtanak végre kapacitásbővítést Kínában. Különösen igaz ez a fejlett technológiai ágazatokban, ahol a komplex know-how sok esetben gyakorlatilag lehetetlenné teszi a termelési kapacitás áthelyezését.
"Elmúltak már azok az idők, amikor acélöntödéket szereltek le és telepítettek át Kínába" - mutat rá a tanulmány.