A lap tudni véli, hogy már megszületett a kormányzat elvi döntése arról, hogy év végéig beszüntetik a kötvények forgalmazását és – a már megvásárolt papírokat nem bolygatva - 2021-ig kivezetik a befektetési piacról a konstrukciót.
"A Fidesznek döntenie kell: a gazdag migránsok pénze vagy az ország védelme a fontosabb?"
A Jobbik elnöke napirend előtti felszólalásában felhívta a kormány figyelmét, hogy az érvénytelen népszavazáson a 98 százalék nemmel szavazó magyar ember a letelepedési kötvények révén történő letelepítésekre is nemet mondott.Ismét leszögezte, hogy a legerősebb ellenzéki párt csak a letelepítésikötvény-biznisz felszámolása esetén szavazza meg november 8-án az alkotmánymódosítást."Se gazdag migráns, se gazdag terrorista ne jöjjön"- hangsúlyozta Vona Gábor.
Most csak az a kérdés, hogy képesek lesznek-e ezzel megmenteni a hetedik alaptörvény-módosítást. Ami most valóban szimbolikus kérdés, hiszen egy érvénytelen népszavazás után egy elbukott alkotmányozási kísérlet komoly törést jelenthet a gépezetben.
A határidő közeleg, a jelenlegi elképzelések szerint november 8-án döntenie kell a Háznak a kötelező betelepítési kvóták elleni alaptörvényi védelemről. Csakhogy ebben egyedül a Jobbik lehet konstruktív partner (a baloldali törpepártok és a függetlenek kezdettől fogva elutasították a kormány kezdeményezését, az LMP pedig kijelentette, hogy nem fog "gombot nyomni" a szavazás alatt).
Ez a nyilatkozat húzza keresztbe Orbán számításait
Ismert, Vona Gábor az Orbán Viktor miniszterelnökkel való négyszemközti találkozó után bejelentette, pártja csak abban az esetben fogja támogatni a népszavazást követő Alaptörvény-módosítást, ha az nem csak a szegény migránsokat, hanem a gazdagokat is távol tartja Magyarországtól. Jelenleg ugyanis a letelepedési kötvényeken keresztül ezrével kapnak magyarországi jogokat az államtól, egyszerűen csak azért, mert fizetnek érte.
A Jobbik viszont a betelepítés minden formáját, így a Rogán Antalhoz kapcsolható kötvény-programon keresztül érkező migránsokat sem engedné be az országba.
A kétharmadhoz két képviselő szükséges.
A terv
Így napirendre került a konstrukció kivezetése, amit úgy igyekeznek a közvélemény elé tálalni, mintha a döntésüknek nem lenne köze a Jobbik politikájához, ehelyett a megváltozott gazdasági környezettel magyarázzák, hogy megválnak a Rogán Antal köreit tízmilliárdokhoz juttató offshore-hátterű programtól. A hvg.hu szerint a megoldás technikai részleteiről kedden tárgyal a stratégiai kabinet, szerdán pedig a kormány, az egészet pedig bele is pakolják rögtön az államháztartási törvény Nemzetgazdasági Minisztériumban készülő, jövő héten amúgy is benyújtani tervezett módosításába.