Az IDEA Intézet 2022. október 28. és november 8. közötti kutatásából kiderül, hogy megállt a Fidesz lassú támogatottsági eróziója, és a DK támogatottságának lassú növekedése.
Az egy hónappal korábbi reprezentatív vizsgálatuk azt mutatta, hogy a válságjelenségek (rezsiemelkedés, tanár- és diákmegmozdulások, 20 százalékos infláció) hatottak a kormányzópárt támogatottságára. A májusban mért maximum értékhez képest akkor jelentős mértékben, több mint 10 százalékponttal csökkent a kormánypárt támogatottsága a teljes választókorú népességen belüli.
Mindez úgy következett be, hogy az ellenzéki oldalon gyakorlatilag nem volt semmilyen érdemi elmozdulás, ugyanakkor az úgynevezett ismeretlen preferenciájúak arányában – tehát azokéban, akik nem tudják, hogy melyik pártra szavazzanak, titkolják a preferenciájukat, vagy politikai értelemben passzívnak tekinthetők – 3 százalékpontos csökkenés következett be.
Az IDEA mérése kitért arra is, hogy biztos szavazó pártot választók körében már egy hónappal korábban, azaz októberben megállt a Fidesz támogatottságának csökkenése. Akárcsak
októberben, novemberben is 1–1 százalékponttal nőtt a Fidesz választottsága, így jelenleg 52 százalékon áll.
Ehhez azért kell a propaganda is
A Fidesz erősödése(!!!) mögött azért meghúzódik egy erős propaganda is.
A Political Capital szerint a „nemzeti konzultációnak” nevezett erőteljes kampánnyal az Orbán-kormány igyekszik elfedni, hogy eddig mind a nyolc Oroszország elleni uniós szankciós csomagot megszavazta. Ezzel a Fidesz-szavazók 50 százaléka, a Mi Hazánk szavazóinak 36 százaléka és a többi ellenzéki párt szavazóinak 23 százaléka nincs tisztában.
Az összes megkérdezett többsége ugyan Oroszországot tartja leginkább felelősnek a háborúért, de a pártpreferenciák itt is befolyásolják a válaszadást: a fideszesek körében Oroszország csak a harmadik helyen áll a felelősök rangsorában az Egyesült Államok és Ukrajna mögött.
Az összes megkérdezett 59 százaléka szerint a szankciók inkább az európaiakat sújtják, mint az oroszokat, 22 százalék szerint inkább az oroszokat, 16 százalék szerint pedig mindkét felet egyformán.
Az rtl.hu szemléje szerint azt csak a megkérdezettek egyharmada gondolja igaznak, hogy az élelmiszerárak emelkedését elsősorban a szankciók okozzák, a földgáz világpiaci árának emelkedésével kapcsolatban viszont a többség már osztja a kormány álláspontját.