A bajor Keresztényszociális Unió (CSU) politikusa a Münchener Merkur című lapban közölt interjúban kétségbe vonta a Merkel-féle menekültpolitika alaptételét, miszerint a határ lezárása veszélybe sodorná az Európai Uniót. A közlekedési és digitális infrastruktúráért felelős miniszter azt mondta, hogy ez a tétel "főleg megfordítva igaz:
a határ lezárásának elmaradása, a csak így tovább politikája térdre kényszerítené Európát".
A szövetségi kormány tagjai közül eddig senki nem szállt szembe nyíltan a kancellárral a menekültválsággal kapcsolatban. Alexander Dobrindt viszont rögtön frontális támadást intézett Angela Merkel ellen, kijelentette, hogy "barátságos arcot mutatni nem elég", és a kancellárnak "világos jelzést kell adnia a világnak arról, hogy
nem jöhet Németországba mindenki, aki jobb életet szeretne".
A miniszter hirtelen ébredése mögött az is állhat, hogy a kancellár pozíciója az elmúlt napokban annyira megrendült, mint még hivatali ideje alatt korábban sosem. Saját pártjából is egyre többen nyíltan szembemennek migrációs politikájával. A Bundestag CDU/CSU frakciójának mintegy 100 tagja ma levélben sürgette a szakítást "a Magyarországról elindult menekültek beengedéséről hozott döntés révén kialakult gyakorlattal." Ez a legnagyobb kormánypárt képviselőcsoportjának egyharmada.