A három hónap múlva életbe lépő intézkedés csak azokra az indonézekre vonatkozik majd, akik újonnan szándékoznak elutazni háztartásbelinek, azok, akik már valamelyik közel-keleti országban dolgoznak, maradhatnak.
Jakarta régóta panaszkodik arra, hogy közel-keleti munkaadóik rosszul bánnak a háztartásban alkalmazott indonéz vendégmunkásokkal. Egy indonéz háztartásbeli 2011-ben történt kivégzésének hatására már bevezettek egyszer egy ideiglenes tilalmat arra, hogy indonéz nők Szaúd-Arábiába utazzanak, a mostani tilalom azonban határozatlan idejű lesz.
Az indonéz nőket a jobb anyagi körülmények vonzzák a közel-keleti országokba, de munkaadóik gyakran bántalmazzák őket, vannak, akiket rabszolgasorban tartanak egyes civilszervezetek állításai szerint. Az indonéz munkaügyi miniszter közölte: "problémák vannak a munkanormával és az emberi jogok tiszteletben tartásával, ez Indonézia méltóságát is sérti, ezért az országnak joga van megtiltani a vendégmunkások odautazását".
A két indonéz nő áprilisi kivégzése miatt az indonéz külügyminisztériumba bekérették Szaúd-Arábia nagykövetét, és tiltakoztak amiatt, hogy Rijád az ítélet végrehajtása előtt nem értesítette Jakartát.
Indonézia szigorítani fog azon is, hogy állampolgárai valamelyik másik ázsiai-csendes-óceáni országba utazzanak vendégmunkásnak, és összeállítanak egy feketelistát azokról a toborzócégekről, amelyek jogsértéseket követnek el.