Németországban soha nem látott mértékben emelkedtek a termelői árak júliusban éves összevetésben, de ez sehol nincs a magyar adatokhoz képest.
Németország: 32,7 százalék!
A német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis pénteken azon szörnyülködött, hogy
- Júniusban 32,7 százalékos,
- májusban 33,6 százalékos,
- áprilisban 33,5 százalékos,
- márciusban 30,9 százalékos,
- februárban 25,9 százalékos,
- januárban pedig 25 százalékos éves szintű emelkedést jegyeztek fel.
A havi áremelkedés júliusban 5,3 százalékos volt a júniusi, 0,6 százalékos emelkedést követően.
Az elemzők szerényebb, 32 százalékos éves, és a júniusival megegyező, 0,6 százalékos havi termelői áremelkedésre számítottak júliusra.
Magyarország: 48,3 százalék!
Lehet, hogy csalódtak a drámai adatok miatt a német elemzők, de még mindig jobban jártak, mint ha hazánkban élnének.
Az előző havi megtorpanás után júniusban ugyanis ismét gyorsult a mezőgazdasági termelői árak emelkedése Magyarországon. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai szerint felvásárlási árak a májusi 45,4 százalék után júniusban átlagosan 48,3 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Bár még a júliusi adatok nem érhetőek el itthon, valószínűsíthető, hogy nem állt meg hazánkban sem a drágulás. Ugyanakkor az már egészen biztos, hogy Magyarországon 15,6 százalékponttal nagyobb mértékben növekedtek a termelői árak, mint Németországban, ez azt jelenti, hogy 47 százalékkal gyorsabb a hazai áremelkedés a némethez képest.
A helyzet súlyosságát jelzi, hogy hazánkban a KSH adatai szerint a gabonafélék felvásárlási ára átlagosan 71,1 százalékkal magasabb a tavaly júniusinál, amibe beletartozik, hogy a búza áremelkedése 13,2 százalékponttal 83,0 százalékra gyorsult.
A lényeg, hogy mi örülnénk a legjobban a történelmi német áremelkedésnek, szóval,