Augusztusban várhatóan tovább emelkedik az infláció, az év végére pedig akár a 20 százalékot is elérheti a drágulás üteme. Erre 1996 óta nem volt példa
- nyilatkozták a Portfolio.hu-nak gazdasági elemzők.
által megkérdezett szakértők.
A júliusi 13,7 százalékról 15,7 százalékra emelkedhet az infláció, de Kiss Péter, az Amundi befektetési igazgatója jelezte, augusztusban még nem kerülnek be a megemelt rezsiárak, de a kedvezményes benzinár jogosultjainak szűkülése igen, ami rárakódik az amúgy is magas élelmiszerár növekedésre. A forint gyengülése várhatóan tovább emelte az ipari cikkek inflációját.
Virovácz Péter az ING Bank elemzője arra számít, hogy az ársapka változása egy százalékkal emeli majd a havi alapú inflációt.
Ez elsősorban az árstopok kivezetésétől függhet, mikor éri el a csúcsát az áremelkedés. A jelenlegi szabályozás októberig érvényes az élelmiszerek hatósági árára és a 480 forintos üzemanyagárra is, azonban Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter már korábban pedzegette, hogy hamarosan el kell törölni ezeket az árkorlátozásokat.
Az ING szakértője arra számít, hogy már októberben húsz százalékra ugrik az infláció, a csúcsot pedig decemberben érheti el, 22 százalék körül. Mindez februárra tolódhat, amennyiben decemberben ismét változtatnak a lakossági piaci ár mértékén az áram, illetve a gáz esetében.
Suppan Gergely, a Magyar Bankholding vezető makroelemzője szerint szeptemberben ér csúcsra az infláció, azonban egyelőre nem számol az árstopok kivezetésével. Ha az megtörténik, akkor a fokozatosságtól függően 20-23 százalékon is tetőzhet a nyomás.
Halász Ágnes, az Unicredit Bank elemzője szerint nem olyan biztos az ársapkák kivezetése.
Ha enyhülnek az ellátási anomáliák az üzemanyag kiskereskedelemben a finomítók újraindításával és a folyami szállítás normalizálódásával, akkor látunk esélyt arra, hogy a kormány nem engedi rá a magas üzemanyagárakat a lakosságra pont akkor, amikor azok éppen szemebsülnek a megemelkedett rezsiszámlákkal.
Így az ársapkák kivezetésre áttolódhat 2023 elejére.
A 2023-as éves átlagra vonatkozó előrejelzések 8,8-15,3 százalék között szóródnak, ami jól jellemzi az inflációs pálya alakulásával kapcsolatos bizonytalanságot.
Isépy Tamás, a Századvég Gazdaságkutató elemzője szerint