Egyéves mélypontra csökkent az infláció májusban az euróövezetben, és folytatódott a fogyasztói árak csökkenése az EU egészében is – közölte kedden az Eurostat, megerősítve a június elején közölt előzetes adatokat. Magyarországnál csak Romániában nagyobb az infláció.
Az unió statisztikai hivatalának végleges adatai szerint májusban 1,2 százalékra csökkent az infláció az euróövezetben az áprilisi 1,7 százalékról, szemben a piac által várt 1,3 százalékkal – számol be az MTI. Ez a ráta tavaly április óta a legalacsonyabb.
Az unió egészében a fogyasztói árak májusban 1,6 százalékkal emelkedtek az áprilisi 1,9 százalék után.
A legalacsonyabb inflációt (0,2 százalék) Ciprusról jelentették, majd Portugália (0,3 százalék) és Görögország (0,6 százalék) következik.
Májusban az éves szintű infláció Romániában volt a legmagasabb, 4,4 százalék. Magyarországról 4,0 százalékot, Lettországból pedig 3,5 százalékot jelentettek.
Az euróövezetben az áremelkedés csökkenését elsősorban az energiaárak és a szolgáltatások árának lassabb növekedése magyarázza.
Az infláció csökkenése rossz hír az Európai Központi Bank (EKB) számára, amelynek inflációs célja közel van a 2 százalékhoz, és intézkedéseket helyezett kilátásba, ha nem indul meg az áremelkedés.
Amennyiben a gazdasági kilátások nem javulnak, szükség lehet a pénzpolitika további lazítására – mondta kedden Mario Draghi, az Európai Központi Bank (EKB) elnöke. Draghi a portugáliai Sintrában tartott jegybanki konferencián kijelentette, hogy ha borúsak maradnak a gazdasági kilátások, elképzelhetőnek tartja a kamatcsökkentést és az eszközvásárlások újraindítását, ezek az EKB monetáris eszköztárának részei. A következő negyedévekre a mutatók tartósan gyenge konjunktúrát vetítenek előre.
Az EKB elnöke hangsúlyozta, hogy a banknak ismét lazítania kell monetáris politikáját, ha az infláció nem kap lendületet. Tekintélyes játéktere van az újabb eszközvásárlásoknak, párosítva a tartósan laza monetáris politika nem kívánatos mellékhatásainak mérséklésére szolgáló eszközökkel - mondta.
„Mandátumunk keretein belül a lehető legrugalmasabbak leszünk, hogy meg tudjunk felelni feladatunknak” – mondta Draghi.
Draghi beszédét követően emelkedésnek indultak az indexek az európai értéktőzsdéken. A frankfurti DAX 0,8 százalékkal, a párizsi CAC 40 1,1 százalékkal, a londoni FTSE 100 0,6 százalékkal emelkedett.