Ráed al-Dzsuburit ismeretlenek kedden mellkason lőtték az iraki főváros Kadisszíja negyedében lévő otthonában - tájékoztatott Ziád al-Adzsili, az iraki médiaszabadság megfigyelőközpontjának a munkatársa.
A gyilkossághoz vezető indítékok egyelőre nem világosak, mindenesetre al-Dzsuburi munkatársai és al-Adzsili úgy vélték, a meggyilkolt újságíró tudta, hogy élete veszélyben forog. Al-Dzsuburi nemrég ugyanis megadta a megfigyelőközpont telefonszámát barátainak, arra az esetre, ha vele bármi történne.
Al-Dzsuburi - aki az al-Rasíd iraki televízió egyik műsorát vezette - nem fukarkodott a politikusok bírálatával, akik szerinte a közel-keleti ország biztonsági és gazdasági problémáinak okozói. Az iraki biztonsági erők egyik szóvivője az Irakija nevű állami televíziónak úgy nyilatkozott, az előzetes vizsgálat öngyilkosságra utal. Ezt a felvetést al-Dzsuburi apja azonnal visszautasította.
Irakban gyakoriak az újságírókat érő fenyegetések. Az Iszlám Állam (IÁ) nevű terrorcsoport a média több munkatársát megölte, megsebesítette vagy elrabolta azóta, hogy tavaly júniusban villámhadjáratában jelentős iraki területeket hajtott uralma alá.
A Riporterek Határok Nélkül (RSF) nevű sajtószervezet, amely együttműködik az iraki médiaszabadság megfigyelőközpontjával, arra mutatott rá, hogy az újságírókat érő fenyegetések politikai természetűek is lehetnek. "Amíg Irakban burjánzik az erőszak és a büntetlenség, az újságírókat zaklatni fogják azok, akik nem fogadják el a kritikát, és nem riadnak vissza az önbíráskodástól" - közölte az RSF. A szervezetnek a sajtószabadság állapotáról készített, 180 országot magába foglaló nemzetközi listáján Irak a 156. helyen áll.