A jemeni síita húszi lázadók és szövetségeseik páncélozott harcjárművekkel vonultak be szerdán a déli Áden városába, az Abed Rabbo Manszúr Hádi elnökhöz hű erők fellegvárába - jelentették szemtanúk. Helyi lakosok elmondták, hogy a húszi erőknek és az Ali Abdalláh Száleh korábbi jemeni államfőhöz hű csapatoknak a Jemenben beavatkozó nemzetközi koalíció egy hete tartó légicsapásai ellenére sikerült behatolniuk Áden központjába.
A beszámolók szerint Ádenben rakétavetőkkel felfegyverkezett harcosok hatalmas csoportjait látták, akiket páncélozott harcjárművek és gépfegyverekkel felszerelt teherautók kísértek. A városból sokan elmenekültek, többen hajóval próbálták elhagyni a várost. Egy szemtanú arról számolt be, hogy a belváros utcáin holttestek hevertek, az épületek tetején pedig mesterlövészek posztoltak.
Katonai források szerint a lázadók és a kormányerők közötti összecsapásokban szerdán több tucatnyian vesztették életüket Áden környékén és Jemen déli részén.
Szaúd-Arábia és szövetségesei hetedik napja mérnek folyamatosan légicsapásokat a felkelőkre. Egy magas rangú szaúdi tábornok úgy nyilatkozott, hogy a bombázásokkal a húszik mozgásterét akarják szűkíteni, valamint az illegális fegyverkereskedelem megakadályozása érdekében ellenőrzésük alá akarják vonni a kikötőket.
A húszik tavaly szeptemberben szállták meg a fővárost, februárban pedig lemondásra kényszerítették az államfőt, majd feloszlatták a parlamentet és teljes egészében átvették a hatalmat. Azóta az országban politikai káosz uralkodik. Hádi a Jemen déli részén található kikötővárosba, Ádenbe menekült, ahol visszavonta lemondását, és a Perzsa-öböl menti országok segítségével új politikai bázist alakított ki. Néhány napja Ádenből külföldre menekült, miután a húszik és szövetségeseik hadjáratot indítottak a hozzá lojális erők ellen.
Mi ez az egész balhé?
A húszik egy síita diákmozgalomból váltak radikális fegyveres szervezetté. 2004 óta harcolnak a síita többségű északi területek függetlenségéért. 2011-ben részt vettek a 34 éve uralkodó Száleh elnök elűzésében, és akkor úgy döntöttek, ha már elszakadni nem tudnak a szunnita többségű országtól - akkor átveszik az irányítást az egész felett. Éveken át tartó küzdelem után januárban ellenőrzésük alá vonták a fővárost, Szanaa-t, és most már a legnagyobb és legfontosabb város, Áden is a kezükön van. Innen nagyon nehéz lesz felállnia az amúgy sem túl népszerű központi kormányzatnak.
A jemeni polgárháború nem mellesleg a szunnita Szaúd-Arábia és a síita Irán közti rivalizálás egyik fő hadszíntere. Egy hete a szaúdiak nyíltan is beavatkoztak a kormányerők oldalán, szövetségben Katarral, Bahreinnel, az Egyesült Arab Emirátusokkal és Jordániával. Szintén Hádi elnököt támogatja Egyiptom, Törökország és az USA is. A húszik mögött viszont ott áll Irán, és a gerilla harcban nagyon profi Hezbollah.
Teheránnak az utóbbi hónapokban rendkívül megerősödtek a pozíciói a Közel-Keleten. Az Iszlám Államot lényegében iráni vezetéssel szorítják vissza Irakban, az atomprogrammal kapcsolatos tárgyalások is hamarosan eredményesen zárulhatnak - és most úgy néz ki, Jement is sikerül behúzniuk.