Jönnek a nemzeti italboltok?

A Jobbik szerint ha valóban erre készül a kormány, azzal megjelennek a fideszes Al Caponék és megerősödik a feketepiac is.

A nemzeti italboltok létrehozásának terve az elmúlt évek során többször is megjelent a sajtóban, konkrét lépések azonban eddig nem történtek. A parlament holnapján lévő listából azonban kiderül, hogy a kormány a jövedékiadó-törvény módosítására készül, ezzel pedig lehetőségük nyílhat arra is, hogy az alkoholos italok árusítását is állami monopóliummá tegyék.

"A kormány annyira jól teljesít, hogy 2016-ban elhozhatják Magyarországra az 1920-as évek Amerikáját, ahol hatalmas méreteket öltött a szeszcsempészet. Megjelenhetnek a 300 milliárdos piacot uraló fideszes Al Caponék, akik legálisan árusíthatnak alkoholt, és megjelenhetnek azok is, akik uralni fogják a feketegazdaságot"

- reagált a hírekre csütörtöki sajtótájékoztatóján Szilágyi György, a Jobbik országgyűlési képviselője.

A politikus emlékeztetett: a kormány sokáig tagadta, hogy állami monopóliummá tenné az alkoholos italok árusítását, 2014-ben is kijelentették, hogy ennek bevezetése nincs napirenden, a következő parlamenti ülésszakra beadott programban azonban szerepel a jövedékiadó-törvény módosítása, ami nagy valószínűség szerint ennek kíván megágyazni.

Szilágyi úgy véli, amennyiben a Fidesz ezt megteszi, akkor a dohánytermékek piacának megváltoztatásához hasonlóan ebben az esetben is súlyos következményekkel kell számolni: munkahelyek szűnhetnek meg, azok a kisboltok pedig, melyek a dohánytermékek árusításának tiltását még átvészelték, most lehúzhatják a rolót. A lépés tehát nemcsak azokat érintheti, akik alkoholt vásárolnának, hanem azokat is, akik csak tejet és kenyeret szerettek volna venni.

A képviselő szerint a dohánytermékekhez hasonlóan a feketekereskedelem növekedése is borítékolható. Előbbi kapcsán a kormány sikerpropagandát folytatott, mondván, jelentős mértékben csökkent a dohányosok száma, az eladott dohánytermékek száma viszont elsősorban nem ettől csökkent, hanem attól, hogy az emberek a feketepiac felé fordultak - mutatott rá Szilágyi, aki úgy véli, ugyanez a forgatókönyv várható a szeszes italok árusításának esetleges állami monopóliummá tételét követően is. A politikus hozzátette: az alkoholizmus visszaszorítása fontos, ám ennek a törvénynek semmi köze nem lenne hozzá.

A Jobbik világos választ szeretne kapni a Fidesztől arról, hogy valóban a kormány napirendjére került-e az alkoholkereskedelem monopóliumának és a nemzeti italboltok rendszerének bevezetése.

Lázár János a kormányinfón később azt állította, a kormány továbbra sem tervezi a nemzeti italboltok bevezetését.