A jordániai hadsereg internetes oldalán azt írta, amiatt küldtek hadfelszerelést a szomszédos Libanonba, hogy a térséget érintő komoly kihívásokra való tekintettel növeljék Bejrút katonai erejét.
Az utóbbi hónapokban a libanoni hadseregnek többször is fel kellett vennie a harcot a közel négy éve polgárháború sújtotta Szíriából érkező szunnita szélsőségesekkel.
A legtöbb halálos áldozatot követelő összecsapások tavaly augusztusban a határ menti Aarszal városában történtek. Végül a dzsihadisták elvonultak a városból, miután békemegállapodást kötöttek a vallásos szunnitákkal, túszként magukkal vittek azonban néhány libanoni katonát és rendőrt. Később közülük négyet kivégeztek, és egyelőre hiábavalóak voltak a további 25 hadifogoly kiszabadítására tett kísérletek.
Az Egyesült Államok vezette terrorellenes koalíció tagjaként Jordánia fokozta légicsapásait az Iszlám Állam nevű terrorszervezet ellen, miután az február elején videofelvételt tett közzé, melynek tanúsága szerint élve elégette a fogságába esett Maáz al-Kasszaszbe jordániai hadi pilótát.
Az ENSZ becslései szerint a mintegy 210 ezer halálos áldozatot szedő szíriai polgárháborúnak jelentős biztonsági, humanitárius és gazdasági hatásai vannak a szomszédos Libanonra. A világszervezet adatai szerint az alig tízezer négyzetkilométeres ország több mint 1,1 millió szíriai menekültet fogadott be, ezer lakosonként 257-et.
Libanon mélyen megosztott a szíriai polgárháború kérdésében: a síita Hezbollah és szövetségesei Bassár el-Aszad szíriai elnök kormányerőit támogatják, míg a szunnita lakosság lényegében a szíriai felkelők mellett áll.