Puigdemont ismertette a referendum eredményét, melynek értelmében Katalónia független állam szeretne lenni. Hangsúlyozta a párbeszéd fontosságát, hiszen a célt csak lépésről-lépésre tudják elérni, az erőszakra pedig nemet kell mondani. Kérte az Európai Uniót, hogy segítse a folyamatot.
A politikus emlékeztetett a referendumot megelőző és követő rendőri erőszakra. Véleménye szerint a spanyol kormány meg akarta félemlíteni a katalán polgárokat, ám így is 3 millióan vettek részt a szavazáson. A katalán elnök szerint akár félmillióan is lehettek, akik az erőszak és a megfélemlítés miatt nem vettek részt a szavazáson.
Puigdemont kiemelte: a katalánok mindig próbálták a törvényes utat járni autonómiatörekvéseik során, ám a spanyol kormány ebben nem volt partner.
A bejelentést tízezrek várták Barcelonában, ahol a rendőrség kordont húzott a parlament épülete elé. Az épületet két őrség is védi: a Madridból odavezényelt rendőrök és a katalán parlament őrei is.
A beszéd 6 órakor kezdődött volna, ám egy órával elhalasztották. Az Euronews értesülései szerint az egy órás csúszást maga az elnök kérte, hogy tárgyalásokat folytasson a katalán pártokkal.
Korábbi elemzésünket itt olvashatja:
A két kormány közé szorult nép - mi lesz veled Katalónia?
Mi vezetett a katalán népszavazáshoz? Ki mit akar? Mi és miért történt Katalóniában a hétvégén és mi következhet ezután? Van értelme ennek az egésznek? A Külügyi és Külgazdasági Intézet által szervezett „A függetlenségi népszavazás után: Quo vadis Katalónia?" című előadás másnapján Nagy Sándor Gyula vezető kutatóval beszélgettünk a helyzetről.