Lengyelországban a szárazság és a szokatlanul tartós meleg miatt a gazdák a kenyér árának 80 százalékos emelkedésével számolnak - vette át Dziennik Gazeta Prawna hírét a Business Insider Polska. Az agrárágazat szakmai szervezetei levélben kérték a miniszterelnököt, hogy a kormány nyilvánítsa a természeti csapás sújtotta területnek az országot.
Májustól 38 százalékkal emelkedett a búza tőzsdei ára, ami azt jelenti, hogy egy félkilós kenyér ára elérheti a 10 zlotyt (750 forint) a boltokban, aminek tovagyűrűző hatás miatt a hús is 30-40 százalékkal drágulhat. A szaktárca mindenkit nyugtat, mondván: a mezőgazdasági munkák még nem fejeződtek be. A kormány egymilliárd zlotyra becsüli az ágazat veszteségét.
Romániában az élelmiszerek ára összességében csökkent júliusban júniushoz képest, ugyanakkor a sütőipari termékek, elsősorban a vekni (+0,24 százalék) és a kenyér (+0,19 százalék) drágultak - írta a Maszol információira hivatkozva a Napi.hu. Némiképpen drágultak a húsok és húskonzervek is, különösen a marhahús (+0,38 százalék).
A szlovák malomipar illetékesei jelezték, hogy mihamarabb tárgyalni fognak a feldolgozókkal az árak alakulásáról, miután a gyenge búzatermés miatt emelkedett az alapanyagok ára. Ez a kenyér árának emelkedését hozza - tudósított a pozsonyi Új Szó. A szlovákiai malmok 2015-ben és 2017-ben mintegy hárommillió euró veszteséget szenvedtek el. A gabona ára 70-80 százalékban befolyásolja a pékipar termelési költségeit.
A várható magyarországi drágulásról portálunk is beszámolt:
Pont ez kellett: 80 forintot drágulhat a kenyér, a hús ára is emelkedik
A sertéshús előállításának költsége 70 százalékban a takarmány árán múlik, ezért a hús is drágul - mutatott rá a cikkben Menczel Lászlóné, a Vágóállat és Hús Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VHT) titkára, aki szerinta takarmánygabona drágulását az ágazat szereplői nem tudják "lenyelni", kénytelenek lesznek magasabb átadási árért értékesíteni a jószágokat.Ez végiggördül a termékláncon és magasabb árakkal találkozhatunk az üzletekben is.