Kijárási tilalom, tüntetés, oszlatás

Baltimore-ban a rendőrségnek füstgránátokat, paprikasprayt és gumilövedékeket kellett bevetnie a kijárási tilalom ellenére összegyűlt tömeg ellen.

Helyszíni beszámolók szerint a tüntetők üvegpalackokkal dobálták meg a rohamrendőröket, és visszahajigálták közéjük a füstgránátokat. Közben rendőrségi helikopterek jelentek meg a tüntetés helyszíne, a város nyugati része felett, és távozásra szólították fel az összegyűlteket. Sérültekről és letartóztatásokról egyelőre nem érkeztek hírek. Hírügynökségi jelentések szerint a város többi részén betartják a kijárási tilalmat.
 
Hétfőn súlyos zavargások robbantak ki a marylandi városban, néhány órával a rendőri őrizetben elszenvedett súlyos gerincsérülésébe belehalt 25 éves Freddie Gray temetése után, a búcsúztatás helyszínétől néhány utcasaroknyira. A feldühödött tömeg kövekkel dobálta meg a rendőröket, fosztogatott, a randalírozók baseballütőkkel zúzták be a gépkocsik ablakait, járőrautókat gyújtottak fel. Több mint ezer rendőrt vetettek be a tüntetők ellen, de ez is kevésnek bizonyult a túlerővel szemben.
 
A zavargások miatt rendkívüli állapotot és egyhetes éjszakai kijárási tilalmat rendeltek el a városban, valamint tízezer nemzeti gárdistát és rendőrt helyeztek készenlétbe. Baltimore-ban a Martin Luther King meggyilkolása miatt kirobbant 1968-as zavargások óta nem vetették be a Nemzeti Gárdát.
 
A hétfő délután kezdődött zavargások során 20 rendőr megsebesült és 235 tüntetőt – köztük 34 fiatalkorút – vettek őrizetbe. A polgármesteri hivatal kedden közölt összesítése szerint a városban 19 épületet és 144 gépjárművet gyújtottak fel.
 
Barack Obama elnök részvétét fejezte ki a Gray családnak, de egyúttal kontraproduktívnak nevezte a zavargásokat. Azt mondta, a baltimore-i erőszak elterelte a figyelmet a korábbi napok békés és konstruktív tiltakozásairól. Obama leszögezte, hogy nincs mentség a baltimore-i erőszakra, a felelősöket és a fosztogatókat bűnözőkként kell kezelni.