Az elektorok voksolása az egyes szövetségi államokban és Washington DC-ben általában formalitás, hiszen az elnökválasztás végeredménye már a november 8-i szavazás után kiderült. A republikánus Donald Trump az elektori szavazatok egyértelmű többségére - 30 szövetségi államban összesen 306 elektori voksra - tett szert az elnökválasztás eredménye alapján. Érdekesség, hogy demokrata párti ellenfele, Hillary Clinton viszont megszerezte a választópolgárok által leadott összes szavazat többségét.
Kissinger: Trump a történelem egy jelentős elnöke lehet
Kissinger szerint Trump egy olyan jelenség, amit még nem láttak a külföldi országok, ezért sokkoló élmény a számukra, hogy ő lép hivatalba, ugyanakkor rendkívüli lehetőség is. A volt amerikai külügyminiszter arról beszélt, hogy Barack Obama amerikai elnök hatalmi vákuumot teremtett, és kivonta az Egyesült Államokat a nemzetközi politikából.
Trump várhatóan el is nyeri majd az elektorok voksának többségét, de az elektori kollégium szavazását idén mégis a szokásosnál nagyobb figyelem övezi, miután több elektort is nyomásgyakorlással próbáltak meggyőzni, hogy menjenek szembe az államukban a novemberi elnökválasztáson született eredménnyel, és ne Trumpra szavazzanak. Feszültséget okoztak a demokratapárti sajtó által sugallmazott hírek is, amelyek szerint Oroszország - kifejezetten Donald Trump érdekében - hackertámadásokkal próbált beavatkozni az elnökválasztás folyamatába.
A Clinton-párti demokraták összeesküvés-elmélete: elcsalták az amerikai elnökválasztást
A szabadság és demokrácia földjén még mindig nem hajlandóak elfogadni a Clinton-párti demokraták, hogy Donald Trump nyerte meg az amerikai elnökválasztást. Országszerte tüntetéseket szerveznek a hisztérizált választók, fenyegetőznek és egyre-másra gyártják az elméleteket, hogyan is lehetne mégis Hillary Clintont kihozni győztesnek.
A novemberi választást követő hetekben az emberek több elektort e-mailekkel és telefonhívásokkal zaklattak, és azt követelték tőlük, hogy ne Trumpra szavazzanak. Csaknem ötmillióan írták alá azt az internetes petíciót, amelynek célja, hogy megakadályozzák Donald Trump hivatalba lépését.
"Felszólítjuk a 'lelkiismeretes elektorokat', hogy védjék meg az alkotmányt Donald Trumptól, és támogassák a leadott szavazatok szerinti győztest"
- olvasható a petícióban.
Nincs nyoma azonban az amerikai elnökválasztás eredményének megváltoztatásához elegendő erejű lázadásnak. Ha esetleg egy-egy elektor enged is a nyomásnak és Clintonra szavaz, Trump kétségkívül úgy is könnyedén megszerzi a többséghez szükséges 270 elektori szavazatot.