Mérföldkő a távolkeleti külpolitikában: Kína kétállami megoldását támogatna Izraelben

Reméljük Viktornak nem kellett borogatnia Netanjahut...

Kína támogatja Palesztinát független, teljes szuverenitással rendelkező államának létrehozásában az 1967 előtti határokkal és Kelet-Jeruzsálemmel mint fővárossal - jelentette ki a kínai elnök. Hozzátette, hogy Peking - "mint mindig - a jövőben is támogatni fogja a palesztin népnek a legitim nemzeti jogai helyreállításával kapcsolatos igaz ügyét" - jelentette a Hszinhua kínai hírügynökség.

Izrael 1967-ben a hatnapos háborúban foglalta el Ciszjordániát és Kelet-Jeruzsálemet Jordániától és a Gázai övezetet Egyiptomtól.

Hszi Csin-ping hangsúlyozta, hogy szorosabb együttműködést szeretne a palesztinokkal a modern Selyemút kezdeményezés keretében, a távol-keleti kereskedelem új útvonala létrehozásában. Ez gyökeres gazdasági és politikai változást is hozhatna az izraeli blokád által sújtott térség életébe.

A kínai elnök reményét fejezte ki, hogy a Palesztin Hatóság és Izrael képes az együttműködésre, miután mindketten Kína gazdasági partnerei.

Mahmúd Abbász kijelentette, hogy kész az együttműködésre Kínával a gazdaság, a technológia és ipari területein, és azt kívánja, hogy Kína nagyobb szerepet játsszon a nemzetközi színtéren.

A két elnök több kétoldalú megállapodást is aláírt, egyebek mellett a gazdasági és kulturális együttműködésről - jelentette az CCTV kínai állami televízió.

Kína 50 millió jüan (közel 2 milliárd forint) humanitárius segítséget és napelemes erőmű megépítését ígért a palesztinoknak - közölte áprilisban Vang Ji kínai külügyminiszter.

A távolkeleti nagyhatalom ugyanakkor Izraellel is jó kapcsolatokat ápol, amellyel idén számos technológiai együttműködési megállapodást kötött. A mostani tárgyalások végkimenetele azonban komolyan csorbíthatja a zsidó állammal ápolt jó viszonyt, hiszen az izraeli diplomácia nem éppen arról híres, hogy örömmel fogadja a palesztinokkal szembeni szimpátiát.